<< 2.3 NADZEMNÍ ČÁST CHMELOVÉ ROSTLINY 2.5 LÁTKOVÉ SLOŽENÍ CHMELOVÉ HLÁVKY >>

2.4 MORFOLOGIE CHMELOVÉ HLÁVKY

Chmelová hlávka (šištice) je plodenství samičí chmelové rostliny. Základní osu chmelové hlávky tvoří článkované vřeténko. Je ukončeno stopkou, která spojuje hlávku s květonosnou větévkou. Počet zalomení (článků) vřeténka souvisí s délkou samotné hlávky a může činit průměrně od 8 do 16 článků.
Img. 2.4 - 1 : Chmelové hlávky
 Důležitým znakem kvality chmelové hlávky je úhel zalomení vřeténka mezi dvěma sousedními články. Nejžádanější je úhel, přibližující se úhlu pravému. Vřeténko bývá slabě ochmýřené.

Na spodu chmelové hlávky je 5 kališních lístků. Na každém článku chmelového vřeténka přisedají 2 listeny krycí a 4 listeny pravé. Uspořádání na článku je takové, že vždy za jedním listenem krycím jsou směrem dovnitř umístěny 2 listeny pravé, které jsou tak chráněny před poškozením. Listeny krycí jsou mohutněji vyvinuty, jsou na konci zašpičatělé a mají výraznou nervaturu. Listeny pravé jsou menší, na konci oblé, mají jemnější nervaturu, jsou nepatrně světleji zelené barvy a na jejich dolní části ulpívají lupulinové žlázky (žlutý lupulinový prášek). V době květu vytvořený semeník se 2 nitkovitými bliznami,
Img. 2.4 - 2 : Chmelový semenáček (množení ze semen při šlechtění...
umístěný za každým pravým listenem směrem dovnitř, se normálně nevyvíjí, ve vlhčím roce semeník zdužnatí – vzniká tzv. pecička. Pecičky jsou měkké a jejich přítomnost nezhoršuje kvalitu hlávek. Při nežádoucím opylení samičího květenství pak vznikají ze semeníků semena – tzv. pecky. Pecky jsou tvrdé a jejich přítomnost ve chmelových hlávkách je nežádoucí, neboť zhoršují kvalitu hlávek.

Tvar chmelových hlávek je velmi variabilní. Může být vejčitého, kulatého, kuželovitého, válcovitého nebo přechodného tvaru. Hlávky dorůstají průměrné délky od 15 do 35 mm. Jejich základní barva je zelená, mnohdy poznamenaná stopami poškození po chorobách a škůdcích.

Vřeténko je jedním z velmi důležitých jakostních ukazatelů. Vedle pravidelnosti jeho stavby, úhlu zalomení článků, je velký důraz kladen na jemnost stavby vřeténka. Z celkové hmotnosti hlávek u jemných chmelů připadá na vřeténko 8 – 10 %. Hlávky s podílem vřeténka přes 12 % z celkové hmotnosti hlávek jsou označovány jako hrubé.



<< 2.3 NADZEMNÍ ČÁST CHMELOVÉ ROSTLINY Top 2.5 LÁTKOVÉ SLOŽENÍ CHMELOVÉ HLÁVKY >>