<< 6.1 VÝBĚR POZEMKU 6.3 VÝSTAVBA CHMELNICOVÉ KONSTRUKCE >>

6.2 PŘÍPRAVA POZEMKU PŘED VÝSADBOU

Tato příprava sleduje vytvoření co nejpříznivějších růstových podmínek pro vysázený chmel a její kvalitní provedení se pozitivně projevuje na výnosech chmele v počátečních letech po výsadbě a přispívá i k dřívějšímu dosažení plné plodnosti porostu. Pozemek musí být před výsadbou dokonale vyhnojen poměrně vysokými dávkami hnojiv organických, průmyslových a vápenatých (vápenaté pokud možno již k předplodině), prokypřen do hloubky až 60 cm, zlepšena biologická aktivita půdy i v podorniční vrstvě. S přípravou půdy začínáme ve značném časovém předstihu před výsadbou, v 1 – 2letém cyklu.

Při 2letém cyklu je postup následující:

  • Po sklizni předplodiny (obilniny) provedeme podmítku, za 3 – 4 týdny rozmetáme hnůj v dávce alespoň 60 t.ha-1 a ihned jej zaoráme střední orbou, provedeme hrubé urovnání oranice.

  • Za 5 – 6 týdnů (polovina listopadu), kdy došlo již k částečnému rozložení hnoje, provedeme speciálním pluhem rigolovací orbu do hloubky až 60 cm. Dojde k hlubšímu prokypření půdy a promísení hnoje v celém prokypřeném profilu.

  • Rigolovací orbou je však vynesena na povrch půda biologicky málo činná. Proto v dalším období (jaro až podzim příštího roku) pro zlepšení mikrobiální činnosti a úrodnosti půdy pěstujeme na pozemku plodiny na zelené krmení, využíváme zelené hnojení, aplikujeme průmyslová hnojiva, hnojíme ke konci léta ještě menší dávkou hnoje (30 – 40 t) a střední orbou jej zapravíme do půdy.

  • Následuje dokonalé urovnání povrchu půdy smykováním a vláčením, což umožní dokonalé rozměření pozemku a výsadbu do požadované hloubky.


V chmelařské praxi se však často využívá zkrácený (1letý) postup, kdy ve stejném roce se provede příprava půdy i výsadba. V takovém případě po včasně sklizených předplodinách již v červnu a červenci (např. plodiny na zelené krmení, řepka) rozmetáme a ihned zaoráváme střední orbou 60 t hnoje, po 4 – 5 týdnech provedeme rigolovací orbu, aplikujeme průmyslová hnojiva, využíváme i zelené hnojení zapravené střední orbou, urovnáme povrch půdy před výsadbou. V takovém případě se druhá dávka hnoje přesouvá do dalšího roku po skončení vegetace.

Na stejný pozemek by měl být vysazován chmel až po 2 – 3 letech po předchozím porostu chmele.



<< 6.1 VÝBĚR POZEMKU Top 6.3 VÝSTAVBA CHMELNICOVÉ KONSTRUKCE >>