<< 11 PĚSTOVÁNÍ CHMELE NA NÍZKÉ KONSTRUKCI | 13 AGROBIOLOGICKÁ KONTROLA PŘI PĚSTOVÁNÍ CHMELE >> |
Hybridní odrůdy se v některých biologických znacích a růstových vlastnostech odlišují od odrůd Žateckého poloraného červeňáku, ty je pak nutné respektovat při jejich pěstování. Dosavadní poznatky s pěstováním hybridních odrůd je možno shrnout obecně do následujících bodů:
1. Hybridní odrůdy se vyznačují:
- pozdním nástupem a pozvolným průběhem fáze růstu jarních výhonů,
- pozdním nástupem a pozvolným průběhem fáze tvorby květu,
- vytváří větší množství nadzemní biomasy, porosty jsou hustěji zapojené, plodné pazochy se nasazují již 1 m odspodu, je větší nasazení pazochů na rostlině,
- mají delší vegetační dobu.
2. Je určitá vyhraněnost na agrotechnické zásahy, citlivěji reagují na nevhodné zásahy.
3. Rostliny mělčeji zakořeňují (babka je blíže k povrchu půdy). Proto pouze podélné mělké vláčení na jaře před řezem. Řez mělký, maximálně do 5 cm, řez po 1. vegetačním období odstraňuje zpravidla jen zbytky nadzemní části rostlin. Včasně provedený řez (chceme urychlit nástup vegetace).
4. Větší citlivost na napadení peronosporou chmelovou v jarním i letním období.
5. Vyšší tvorba nadzemní biomasy a vyšší výnos vyžadují obecně vyšší dávky průmyslových hnojiv (diferencovaně dle odrůdy), volit i vyšší závlahové dávky.
6. Rostliny jsou částečně méně olistěné, mají lepší růstovou aktivitu a lepší schopnost ovíjení kolem chmelovodu. Spon výsadby a počet zavedených rév musí zajistit minimálně 15 000, lépe až 16 000 rév na 1 ha.
7. Hlávky dozrávají opožděně až začátkem září, sklizeň probíhá až po sklizni odrůd Žateckého poloraného červeňáku. Prodlužuje se tak období sklizně chmele v podniku.
8. Zvýšený obsah lupulinu v hlávkách vyžaduje i určitou úpravu sušícího procesu.
<< 11 PĚSTOVÁNÍ CHMELE NA NÍZKÉ KONSTRUKCI | Top | 13 AGROBIOLOGICKÁ KONTROLA PŘI PĚSTOVÁNÍ CHMELE >> |