<< 6.6 Hrách – hlavní zásady pěstební technologie | 6.6.2 Zvláštnosti agrotechniky hrachu ke konzervárenskému využití >> |
![]() |
Nejvhodnější pěstební podmínky jsou ve výrobních oblastech řepařské, obilninářské a bramborářské. Vyhovují zejména půdy středně těžké. Nevhodné jsou půdy lehké (písčité) i příliš těžké, zamokřené, kyselé a dále půdy kamenité, pozemky příliš svažité anebo silně zaplevelené. V osevním sledu se běžně zařazuje mezi dvě obilniny. Výhodné je pěstování hrachu po okopaninách hnojených statkovými hnojivy.
Výběr odrůdy. Praktické využití mají odrůdy intermediárního typu (středně velkého vzrůstu, 0,8 – 1,0m). Registrovány jsou odrůdy žlutosemenné a zelenosemenné
. Stále větší uplatnění nacházejí odrůdy s redukovanou listovou plochou (semileafless, tzv.
úponkové typy). Vysévá se pouze kvalitní, nejlépe certifikované osivo. Přenos chorob lze omezit mořením osiva.
Bakterizace osiva přináší efekt pouze při setí na pozemek, kde nebyl hrách pěstován.
Hnojení hrachu vychází z bilančního vyrovnání sklizní odčerpaného P a K. Hnojiva v množství 300 – 500kg superfosfátu a 150 – 300kg
50% draselné soli se do půdy zapravují před orbou, případně před setím. Doporučená startovací dávka N při přípravě půdy odpovídá dle předplodiny a úrodnosti pozemku 0 – 30kgN.ha-1. Nejdůležitějším agrochemickým požadavkem je příznivé pH půdy (optimum 6 – 7). Význam má výběr pozemku a vápnění.
Základní zpracování půdy na podzim je shodné s přípravou půdy pro ostatní jařiny. Jarní předseťová příprava půdy spočívá ve včasném smykování a vláčení. Po kratším časovém odstupu se půda zkypří do hloubky 60 – 80mm. Dobrým urovnáním pozemku se připravují podmínky pro kvalitní sklizeň v případě polehnutí porostu.
Pro tvorbu výnosu má význam včasný výsev a kvalita setí. Tím se rozumí výsevek 90 – 100klíčivých semen na 1m2 do hloubky 60mm a rovnoměrné rozmístění semen v řádku.U odrůd s redukovanou listovou plochou je výsevek vyšší (o 10%). Velké rozdíly ve velikosti semen (HTS odrůd a partií osiva kolísá mezi 200 – 320g) a v klíčivosti (75 – 100%) vyžadují vypočítat a na secím stroji pečlivě seřídit výsevek. Porost lze zakládat s meziřádkovou vzdáleností 125 – 250mm s tím, že vhodnější jsou užší řádky. Ošetření po zasetí spočívá v zavláčení a v urovnání pozemku válením, nejlépe rýhovanými válci. Vláčení vzešlého porostu lehkými branami (do výšky 120mm) představuje jen málo efektivní způsob ničení plevelů. Přednost je dávána herbicidům. Menším rizikem pro vlastní kulturu hrachu jsou herbicidy preemergentní.
Ochrana hrachu proti škůdcům se sice běžně neprovádí, ale při škodlivém výskytu listopasů, kyjatky a obalečů je možné chemické ošetření. Přímá ochrana hrachu proti chorobám se neprovádí pro neuspokojivou účinnost. Efektivní je moření osiva.
Sklizeň - běžnou sklizňovou technologií je přímá kombajnová sklizeň, se kterou lze začít při poklesu vlhkosti semen na 21 – 16%. Nevyrovnaně zrající porosty je možné ke sklizni připravit desikací. Ihned po sklizni musí následovat ošetření semen.
<< 6.6 Hrách – hlavní zásady pěstební technologie | Top | 6.6.2 Zvláštnosti agrotechniky hrachu ke konzervárenskému využití >> |