<< 13.2 Rozdělení zeleniny 13.4 Hlavní zásady pro pěstování zeleniny >>

13.3 Stavby a zařízení pro produkci zeleniny

V této kapitole se zmíníme pouze o speciálních stavbách pro pěstování sadby, případně rychlení zelenin.

   Jedná se především o:


Img. 13.3 - 1 : Houby jsou vhodným doplňkem zelinářské výroby.
Img. 13.3 - 2 : Nejznámějšími zahradnickými stavbami jsou skleníky...
Img. 13.3 - 3 : Zmírnit nepříznivé pěstební podmínky lze například...

Pro celkové hodnocení je třeba uvést, že se jedná o stavby investičně značně nákladné a provozně velmi náročné na energii a ruční práci. Neobejdeme se však bez nich při předpěstování sadby a z hlediska rentability jsou vhodné i pro přirychlování některých raných zelenin a zelenin teplomilných.

Pařeniště jsou nejstarším typem staveb. V jejich sestavě jsou známa pařeniště jednoduchá o šířce 1,5m a pařeniště dvojitá o šířce 3,0m. Jejich předností je menší investiční náročnost (1m2 asi 600Kč), k vytápění se používá organický materiál cenově dostupný,
Img. 13.3 - 4 : Sadbovače připravené k pěstování sadby.
nevýhodou je velká potřeba ruční práce. Používají se pro předpěstování sadby a následně pro rychlení zelenin s nižším vzrůstem.

Skleníky mají různou konstrukci a cena za 1m2 se podle vybavení a způsobu vytápění pohybuje mezi 1500 (nevytápěné) až do 5000Kč. Potřeba lidské práce je podstatně nižší a podle plodiny je třeba na 1ha 4 – 8 pracovních sil. Používají se pro pěstování sadby a pro celoroční rychlení zelenin.
Img. 13.3 - 5 : Hangárový skleník pro pěstování zeleniny ve volné ...
V zimním období je vedle velké spotřeby paliva (na teplotní rozdíl 1oC ve vztahu k venkovní teplotě a na 1m2 zasklené plochy je potřeba za 1 hodinu 40 – 50kJ), problémem i nedostatek přirozeného světla, což má za následek výrazné zpomalení tvorby výnosu (salát od výsadby ke sklizni konzumních hlávek se pěstuje až 100 dnů, zatímco již v období dubna vytvoří hlávky stejné hmotnosti za 30 dnů).

Kryty z plastických hmot (u nás většinou PE fólií) se používají jednak jako nízké tunely (výška prostoru 0,6 – 0,8m) a dále jako vysoké tunely s výškou 2 – 3,5m. Většinou se jedná o nevytápěné stavby, kde urychlení růstu je ovlivněno skleníkovým efektem. Tak je reálná sklizeň salátu již koncem dubna a u plodových zelenin dochází ke zvýšení výnosu o 30 – 50%. Fóliové kryty nejsou výraznější ochranou proti mrazu. Pořizovací cena 1m2 vysokého krytu se pohybuje kolem 200Kč, fólie na zakrytí 1m2 pěstebního prostoru až 500Kč (trvanlivost 3 roky).



<< 13.2 Rozdělení zeleniny Top 13.4 Hlavní zásady pro pěstování zeleniny >>