<< 5.9.1 Žito seté (Secale cereale L.) | 5.9.3 Oves setý (Avena sativa L.) >> |
Význam
![]() |
Tritikale má u nás zatím nedoceněnou vysokou krmnou hodnotu, která je dána vyšším obsahem bílkovin a příznivou skladbou aminokyselin, především vyšším obsahem lyzinu. Využití bílkovin při zkrmování je vyšší než u pšenice.
![]() |
Tritikale je plodinou menšího rozsahu pěstování i využití, takže se nesleduje podrobná komoditní bilance o jeho užití. U nás se jedná jen o uplatnění pro krmné účely a na osivo.
Tab. 5.9.2 - 1 : Vývoj ploch a sklizní tritikale v ČR (ČSÚ)
Biologické a pěstitelské požadavky
Požadavky na prostředí vycházejí z genetického základu mezidruhového křížení – má menší nároky než pšenice. Významná je jeho tolerance k horší předplodině, nižšímu pH půdy v porovnání s pšenicí. Je vhodné do okrajových oblastí pěstování ozimé pšenice, především do bramborářské oblasti . Ve vyšších polohách limituje jeho pěstování nižší mrazuvzdornost. Sklizeň je o 10 – 14 dní později než u žita.
Vysoké výnosy poskytuje tritikale po zlepšujících plodinách. V oblastech, kde není nebezpečí výskytu plísně sněžné (souvislost s dlouhodobou sněhovou pokrývkou), je možné zařazení i po obilnině. Mezi povolené odrůdy patří Presto, Disco, Kolor, Modus.
Termín setí tritikale je od poloviny září (bramborářská a pícninářská oblast) do 10. října. Čím časnější je doba setí, tím nižší je výsevek, který se pohybuje v rozmezí (3,5) 4 – 5mil. klíčivých zrn na ha. Hloubka setí je 30 – 50mm.
Ošetření během vegetace
U tritikale používáme dělení celkové dávky dusíku, která činí v závislosti na předplodině až 80 – 120kgN.ha-1 při intenzivním způsobu pěstování. Základní hnojení dusíkem na podzim vynecháváme. Regenerační dávka na jaře činí 30 – 40kgN.ha-1. Produkční přihnojení dusíkem se pohybuje zpravidla okolo 40 – 60kgN.ha-1.
Regulátory růstu jsou povoleny proti poléhání, aplikují se na konci sloupkování ve fázi 37 – 45 DCZ chorob jsou nejnebezpečnější fuzariózy při vzcházení a plíseň sněžná, proti kterým se osivo moří. Tritikale je náchylné na vypadávání zrna z klasu při přezrání porostů. Vlhčí podmínky v době dozrávání způsobují vyšší vnitřní porůstání zrna. Velké zrno je náchylné k mechanickému poškození při výmlatu a manipulaci se zrnem.
Zrno tritikale se nakupuje pouze pro krmné účely podle hodnot vlhkosti, příměsí a nečistot.
<< 5.9.1 Žito seté (Secale cereale L.) | Top | 5.9.3 Oves setý (Avena sativa L.) >> |