<< 5.7.1 Význam | 5.7.3 Ošetření během vegetace >> |
Jarní ječmen je méně náročný na teplotu a vláhu. Pro optimální růst je však potřebné rovnoměrné rozdělení srážek. Pro sladovnický ječmen jsou nejvhodnější úrodné černozemě, degradované černozemě, hnědozemě. Z hlediska půdních druhů jsou to půdy středně těžké, hlinité až písčitohlinité, dobře provzdušněné, s přiměřeným obsahem vláhy i pohotových živin (vzhledem ke slabšímu kořenovému systému). Nevhodné jsou půdy těžké, jílovité, slévavé, se sklonem k vytváření půdního škraloupu nebo půdy kamenité. Ječmen nesnáší rovněž kyselou půdní reakci. Na takové půdě výrazně snižuje výnosy zrna. Nejlépe se mu daří na půdách s rozpětím pH od 6,0 do 7,1. Hlavní oblasti pěstování sladovnického ječmene zahrnují řepařskou, příp. obilnářskou výrobní oblast.
Pro jarní ječmen jsou nejlepšími předplodinami hnojem hnojené brambory a cukrovka, po kterých dosahuje stabilních výnosů i dobré kvality zrna. V řepařském oblasti dosahuje dobrých výnosů i po ozimé pšenici. Po obilninách a po cukrovce se zaorávkou chrástu existuje však riziko zvýšeného obsahu N-látek v zrnu sladovnického ječmene. Doporučuje se ponechat rozřezaný řepný chrást zavadnout a zaorat až těsně před zámrzem. Toto opatření může zmírnit riziko zvýšení N-látek v zrně.
K nevýhodám jarního ječmene patří to, že mimořádně citlivě reaguje na výkyvy počasí (nerovnoměrné vláhové poměry), na nevhodnou půdní reakci, na utužení půdy, na "zamazání" osiva, nerovnoměrné hnojení apod.
Výběr odrůdy je základem pro dosažení sladovnické kvality produkce. Pro sladovnické účely jsou vhodné pouze takto označené odrůdy v "Seznamu odrůd". Za sladovnický ječmen se považují odrůdy dvouřadého ječmene (především jarního, příp. ozimého dvouřadého ječmene vyjmenovaných odrůd) s bodovým hodnocením ukazatele sladovnické jakosti (USJ) vyšším než 4. Maximum je 9 bodů. Velké sladovny mají zájem jen o několik vybraných odrůd: Amulet, Jersey, Kompakt, Prestige, Sabel, Scarlett, Tolar. Krmné odrůdy poskytují zpravidla vyšší výnosy než sladovnické odrůdy: Ditta, Pax, Pejas, Primus, Signal, Viktor. Pokud pěstitel předpokládá uplatnění části produkce pro krmné účely, je výhodnější zařadit také nesladovnické odrůdy. Zkrmovat je možné zrno všech odrůd jarního ječmene.
Termín setí je rozhodující pro dosažení dobrého výnosu jarního ječmene. Nejvhodnější termín je co nejdříve na jaře, obvykle již v březnu podle vlhkosti půdy. Opožděné setí snižuje výnosy zrna, protože prodlužující se den urychluje vývoj rostlin a výnosové prvky (odnože, kvítky v klasu) se zakládají na nižší úrovni. Hloubka setí činí 20 – 30mm. Při setí do nevyzrálé (mokré) půdy dochází k tzv. zamazání osiva. Na zrnu se vytvoří blátivý film, který snižuje klíčení a porost je nevyrovnaný. Doporučený výsevek je 3,5mil. klíčivých zrn na ha v lepších podmínkách a 4 – 4,5mil. v horších podmínkách. Pro setí je vhodné používat uznané osivo, které je mořené proti pruhovitosti ječmene a proti tvrdé sněti ječné.
<< 5.7.1 Význam | Top | 5.7.3 Ošetření během vegetace >> |