<< 6.7.5 Cizrna beraní - pěstování a využití 7.2 Řepka olejná >>

7 OLEJNINY

7.1 Postavení a využití olejnin v ČR a ve světě

K olejninám řadíme takové rostliny, které obsahují hospodářsky (ekonomicky) významné množství oleje. S ohledem na rozvoj přírodní kosmetiky, biofarmak, různých diet, speciálních požadavků na technické oleje a také v souvislosti s uváděním půdy do dočasného úhoru a hledáním rostlin pro nepotravinářské užití je množství olejnin mimořádně velké. Praktický význam má asi 100 druhů. Nejvýznamnějšími olejninami světa jsou: sója, řepka a další brukvovité olejniny, bavlník, podzemnice, slunečnice, oliva, kokos (kopra), palma olejná, len, sezam, skočec, saflor a řada dalších. Světová produkce nejvýznamnějších olejnin je uvedena v tabulce. V Evropě jsou nejvýznamnějšími olejninami: řepka, slunečnice, oliva, sója, bavlník a len. Kromě hlavního produktu (olej) poskytují olejniny jako vedlejší produkt pokrutiny, resp. extrahované šroty, které jsou cennou surovinou pro výrobu krmných směsí.

 
Tab. 7.1 - 1 : Světová produkce 7-mi nejvýznamnějších olejnin (mil. t)(* za rok 2001 Zdroj: Oil World, 2002)
Tab. 7.1 - 1 : Světová produkce 7-mi nejvýznamnějších olejnin (mi...


V České republice je nejvýznamnější olejninou řepka olejná (ozimá). V roce 2001 se celkem sklidilo 432 tis. ha olejnin, z nich se na 343 tis. ha (tj. 79,3%) pěstovala řepka olejná (viz. obrázek). Z dalších olejnin se pěstují mák setý, slunečnice roční, hořčice bílá, v menší míře pak len olejný a sója luštinatá. Dobré odbytové možnosti olejnin jsou hlavním důvodem neustálého růstu jejich ploch. Většina u nás vyprodukovaných olejnin je určena k domácí spotřebě, část produkce je ale významnou exportní komoditou.

V marketingovém roce 2000/01 se vyvezlo celkem 345 tis. tun olejnin (z toho řepky 269 tis. tun) z celkové produkce olejnin 944 tis. tun.
Graph 7.1 - 1 : Sklizňové plochy olejnin v ČR (2001)



<< 6.7.5 Cizrna beraní - pěstování a využití Top 7.2 Řepka olejná >>