<< 7.3.2 Požadavky na prostředí, tvorba výnosu 7.3.4 Sklizeň, kvalita produkce a zpeněžení >>

7.3.3 Technologie pěstování

Příprava půdy, hnojení, výsev

Pokud je předplodinou obilnina měla by po její sklizni následovat podmítka. Hloubka orby po obilnině má být 20 – 25cm, po kukuřici 25 – 30cm. Orbu je účelné ošetřit drobiči hrud nebo smykem s těžkými branami. Před orbou je možné aplikovat hnůj. Na jaře půdu po oschnutí usmykujeme a uvláčíme. Následuje aplikace předseťových herbicidů. Při předseťové přípravě nebo přímo před setím je možné aplikovat 1/2 – 2/3 dávky dusíku, což je obvykle 30 – 40kgN.ha-1. Půdu až do výsevu (obvykle kolem 15. 4.) udržujeme kyprou do hloubky 5 – 7cm. Půda se tak rychleji prohřeje na teplotu min. 8°C, což umožní slunečnici rychlé a jednotné vzejití, které je vedle požadavku na včasný výsev nezbytným předpokladem úspěšné ochrany proti škůdcům, ptactvu, plevelům a zárukou dobrého výnosu.

Slunečnice je plodina náročná na živiny. Má však mohutný kořenový systém a dobrou osvojovací schopnost, takže si dokáže část živin obstarat i z méně přístupných vazeb a sloučenin. Základem výživy je stará půdní síla.
Img. 7.3.3 - 1 : Obraz rostliny slunečnice.
Slunečnici řadíme do druhé trati, tj. po hnojem hnojených předplodinách, kterými nejčastěji jsou obilnina či kukuřice. Slunečnici je také možno hnojit chlévským hnojem přímo na podzim v dávce 20 – 40t.ha-1, nebo lze použít 40m3.ha-1 kejdy na rozřezanou slámu a zaorat ji. Slunečnice je velmi citlivá na zasolení půdy. Proto se P, K hnojiva aplikují před podmítkou nebo se přímo na podzim zaorávají na hloubku 20 – 30cm. Dusíkem se hnojí poměrně málo, aby se nesnižovala olejnatost, nezvyšovala náchylnost na choroby a neomezoval výnos nažek v důsledku bujného vegetativního růstu. Postačí 40 – 60kgN.ha-1, pouze na chudých a písčitých půdách lze dát až 80kgN.ha-1. Dusík se obvykle ze 2/3 aplikuje při předseťové přípravě půdy na jaře. Zbylá třetina se dá při setí, nebo za vegetace do fáze 4 listů slunečnice, tj. při výšce rostliny asi 30cm.

Hybridy slunečnice se podle délky vegetační doby dělí na velmi rané, rané, středně rané, středně pozdní, pozdní a velmi pozdní. Vegetační doba kolísá od 100 dnů (velmi rané) do více než 150 dnů (velmi pozdní). Osivo by mělo být mořené, kalibrované, s klíčivostí min. 90% a čistotou min. 99%. Výsevní jednotka obsahuje 75 tisíc nažek a vystačí na 1 – 1,1ha. Slunečnice se seje do řádků přednostně ve směru sever - jih, aby po deštích rychle osychala, byla co nejvíce osluněna a snížilo se tak napadení houbovými chorobami. Směr řádků by měl také odpovídat převládajícímu směru větrů. Šířka řádků se volí s ohledem na „kukuřičnou“ techniku 70cm. Vysévá se přesnými secími stroji po jedné nažce na spon 70 x 22 až 27cm do hloubky 3 – 5cm (těžké půdy), resp. 5 – 7cm (lehké půdy). Výsevek je 55 – 65 tisíc nažek na hektar, tj. 4,5 – 6kg.ha-1. Termín setí má být co nejranější. S ohledem na komplex ochrany proti škůdcům a plevelům se však seje až při prohřátí půdy na min. 8°C, optimálně na 10 – 12°C, což bývá v období 10. – 20. dubna, nejčastěji v návaznosti na termín setí cukrovky a před výsevem kukuřice.

Ochrana a ošetřování za vegetace

Plevele slunečnici značně škodí, neboť s ní konkurují o vodu a hlavně teplo. Období kdy je slunečnice citlivá na plevele trvá asi 20 - 25 dnů po jejím vzejití. Proti plevelům se používají kombinace předseťových herbicidů (např. SYNFLORAN + AFALON).

Houbové choroby znamenají velké riziko pro úspěšné pěstování slunečnice. Nejnebezpečnější jsou hlízenka obecná a plíseň šedá (napadené úbory se rozpadají). Opakované postřiky fungicidy jsou nezbytné (např. ROVRAL, SPORTAK ALPHA, SUMILEX). Škůdci u slunečnice obvykle v našich podmínkách nepředstavují větší problém. Výjimkou mohou být do fáze poupat mšice, proti kterým lze použít přípravek PIRIMOR. Velké škody po zasetí a před sklizní slunečnice způsobuje ptactvo. Proti ptactvu jsou ochranou velké hony a pěstování slunečnice mimo oblasti úkrytu a hnízdění ptáků, tedy daleko od remízků a břehových porostů, zahrad, sadů, křovišť apod.

 



<< 7.3.2 Požadavky na prostředí, tvorba výnosu Top 7.3.4 Sklizeň, kvalita produkce a zpeněžení >>