<< 10.1 Význam a rozsah pěstování chmele 10.3 Chemické složení chmelových hlávek >>

10.2 Biologie a morfologie chmelové rostliny


Img. 10.2 - 1 : Se semenem chmele se můžete setkat pouze ve šlecht...
Chmel je rostlinou vytrvalou
, na jednom pozemku vytrvává 20, 30 i více let. Plné plodnosti dosahují rostliny přibližně ve 4. – 5. roku po výsadbě. Přibližně od 15. roku stáří rostlin se však výnosy snižují, z pěstitelského a ekonomického hlediska je proto ve chmelnicích účelné ponechat porost přibližně 20 let, maximálně 25 let.
Img. 10.2 - 2 : Chmelové hlávky vyrůstají na pazochách (na postran...
Chmel je rostlina dvoudomá, ve chmelnicích jsou pěstovány pouze samičí rostliny.

Podzemní část chmelové rostliny se skládá z babky a kořenového systému. Základem babky je „staré dřevo“ nacházející se v hloubce 10 – 25cm pod povrchem půdy, je dvou a víceleté. Na babce jsou založena očka, ta na jaře raší a vytváří nadzemní výhony a tvoří základ budoucí lodyhy. Část lodyhy mezi horní částí babky a povrchem půdy je „nové dřevo“ , je jednoleté, každoročně jej při řezu chmele odstraňujeme. Z bočních oček babky vyrůstají podzemní oddenky (vlky), které mohou rovněž vytvářet nadzemní lodyhy, jejich přítomnost je však nežádoucí. Kořenový systém zahrnuje kořeny kůlové (zasahující až do hloubky 4m), postranní kořeny (v hloubce do 60cm) a letní kořeny (v hloubce do 20cm).

Nadzemní část zahrnuje révu , révové listy, pazochy, květenství a hlávky. Réva je pravotočivá, dorůstá výšky 7 – 8m, je členěna na internodia a nody (kolénka). Z každého nodu vyrůstají 2 révové listy. Pazochy jsou postranní větévky révy dorůstající délky od 30 do 100cm, na nich vyrůstají menší pazochové listy a květenství. Květenství samčích rostlin je rozvětvená lata, květenství samičích  rostlin je šišticovité a postupným vývojem vytváří chmelovou hlávku.

Chmelová hlávka
Img. 10.2 - 3 : Detail chmelové hlávky s vřeténkem a lupulinem.
Chmelová hlávka (šištice) je tedy plodenství  samičí chmelové rostliny.
Základní osu hlávky tvoří článkované vřeténko , které je ukončeno stopkou, spojující hlávku s plodonosnou větévkou. Z každého článku vřeténka vyrůstají 2 listeny krycí a 4 listeny pravé , na spodu hlávky je 5 kališních lístků. Na bázi pravých listenů se vyvíjí lupulinové žlázky (žlutý lupulinový prášek). Za každým pravým listenem se v době květu chmele (osýpka) vytvoří semeník se 2 nitkovitými bliznami, ten se však za normálních podmínek dále nevyvíjí. Hlávky dorůstají délky od 15 do 35mm, mají převážně kulovitooválně vejčitý tvar, popř. tvar kuželovitý nebo hranolovitý.


Kvalitní chmelové hlávky mají vykazovat tyto znaky a vlastnosti:



<< 10.1 Význam a rozsah pěstování chmele Top 10.3 Chemické složení chmelových hlávek >>