<< 10.8.1 Podzimní práce | 10.8.3 Letní práce (tj. zásady pro zavedení chmele až do doby sklizně) >> |
Jarní práce probíhají v následujícím pořadí:
Vláčení chmelnice v kombinaci s jarní aplikací minerálních hnojiv. Vláčení chmelnice provedeme ihned, jakmile to vlhkostní podmínky dovolí, bez ohledu na plánovaný termín řezu . Provedeme hrubé urovnání povrchu chmelnice, rozmetáme jarní dávku N, P, K, Mg hnojiv. Následným vláčením podelným a příčným směrem prokypříme a urovnáme povrch půdy do roviny, zároveň zapravíme do půdy hnojiva.
Mechanizovaný řez. Představuje základní pracovní operaci na jaře a kvalita jeho provedení úzce souvisí s výnosem hlávek. Řezem jsou od babky odstraňovány přírůstky nového dřeva a částečně postranní oddenky (vlky). Tím udržujeme babku v požadovaném tvaru a hloubce, omezujeme její rozrůstání do stran. Termínem provedení řezu pak regulujeme dobu rašení výhonů, optimalizujeme dobu zavádění výhonů, další růst a vývoj rostlin probíhá v optimálních časových obdobích. Agrotechnický termín jarního řezu je přibližně v období od 1. do 20. dubna, konkrétní termín závisí na lokalitě, odrůdě, stáří chmelnice, a organizačních možnostech zvládnout řez a následné zavěšování chmelovodů v požadovaném termínu.
Je možný i podzimní řez , který spadá do období od druhé poloviny října do konce listopadu. Z biologického hlediska není podzimní řez vhodný. V ročnících s časným a teplým jarem nastává předčasné rašení výhonů, růst a vývoj rostliny probíhá v nevhodných časových obdobích, zakládá se menší počet hlávek, rostliny předčasně stárnou, dosahuje se menšího výnosu. Používáme jej pouze na chmelnicích, které budou na podzim dosazovány.
![]() |
![]() |
Zavěšování chmelovodů. Následuje po řezu chmele, chmelovod slouží jako opora pro chmelovou rostlinu. Používá se ocelový drátek, podle mohutnosti a hmotnosti nadzemní hmoty rostlin volíme odpovídající průměr (1; 1,06; 1,12; 1,25mm). Horní část drátku je upevňována na podélný drát chmelnicové konstrukce pomocí háčku, při bezháčkovém způsobu pomocí krátkého úvazku motouzu. Spodní část drátku se upevní do půdy vedle rostliny pomocí pícháku ve směru řadu. Zavěšování chmelovodů z pojízdných plošin výrazně zproduktivňuje tuto pracovní operaci. Ke každé rostlině zavěšujeme 2 chmelovody kolmým vedením ve tvaru písmene V otevřeného z řadu. Se zavěšováním chmelovodů je nutno začít ihned po jarním řezu a ukončit jej nejpozději v 1. dekádě května.
Zavádění chmele. Doposud se provádí ručně, jeho kvalita a termín provedení výrazně ovlivňují výnos a kvalitu hlávek. K zavádění přistupujeme v době, kdy výhony dosáhly délky 60 – 70cm, což připadá přibližně na začátek druhé dekády května.
Konkrétní termín je odvislý od termínu řezu a průběhu teplot začátkem května. Z jedné rostliny vybereme stejně dlouhé, středně velké, zdravé a nepoškozené výhony, rostoucí ze středu rostliny, které otočíme doprava kolem chmelovodu. Na každý chmelovod zavádíme 2 – 3 výhony, tj. běžně 5 – 6 výhonů z 1 rostliny. Chmelová rostlina je schopna uživit 6 výhonů. Zbývající výhony odstraníme. První zavádění musí být provedeno v poměrně krátké době (pokud možno do konce druhé dekády května), neboť později dochází snadno k přerůstání výhonů. Pozdější zavádění je pak pracovně náročnější, dochází k opoždění růstu a zeslábnutí rostlin. Druhé zavádění (opravné) provedeme při výšce 130 – 150cm, poškozené výhony nahradíme výhony rezervními nebo opožděně vyrašenými. Při třetím zavádění (kontrolním) při výšce rostlin zhruba 200cm zkontrolujeme správnost vinutí výhonů (první dekáda června). Při kvalitně provedeném zavedení by mělo chybět maximálně 3% výhonů na chmelovodičích.
<< 10.8.1 Podzimní práce | Top | 10.8.3 Letní práce (tj. zásady pro zavedení chmele až do doby sklizně) >> |