<< 15.3.1 Spalování fytomasy | 15.3.3 Bionafta >> |
Alternativou nepotravinářského využití rostlinné produkce je lihobenzínový program. Na území bývalého Československa bylo využití kvasného lihu jako paliva pro spalovací motory řešeno již od roku 1932 zákonem č. 85/32 Sb. o povinném mísení kvasného lihu s pohonnými látkami, umožňujícím výrobu směsí typu benzín-benzol-etanol o obsahu bezvodého lihu 20 – 25%. Obdobné programy v současnosti využívají např. Polsko, Brazílie, Kanada či USA.
Etanol vzniká alkoholovým kvašením (schéma 1). Výchozími surovinami jsou cukr, škrob i celulóza. Z jednoho kg cukru lze vyrobit přibližně 0,65l čistého lihu. Praktická výtěžnost je však 90 – 95% (vedlejší produkty – glycerin aj.). K výrobě bioetanolu se hodí především cukrovka, krmná řepa a brambory, ale i tykev, vodnice, tuřín, kedlubny, mrkev. Na rozdíl od výše zmíněných plodin lze obilniny, luskoviny a kukuřici zpracovávat po celý rok.
K výrobě etanolu se nejlépe hodí žito, velmi vhodná je pšenice a žitovec (tritikale). Destilační výpalky, vznikající při výrobě etanolu z obilovin, jsou cenným krmivem a zisk z jejich použití zlepšuje ekonomiku produkce.
V poslední době jsou zkoumány možnosti získávání alkoholu ze surovin obsahujících celulózu. Celulóza je chemicky hydrolyzována kyselinami nebo louhy za zvýšeného tlaku a teploty. Tato výroba je nákladná, proto jsou zkoumány nové možnosti využitím hub štěpících celulózu (Trichoderma viride), případně termofilní kmeny bakterií rodu Clostridium.
Tab. 15.3.2 - 1 : Výtěžnost etanolu u různých plodin
Etanol je hodnotným palivem pro spalovací motory s přibližně poloviční výhřevností než má benzín či nafta, lze jej však vyrobit prakticky z každé organické hmoty obsahující cukry, škroby, glukózu, ale i celulózu. Ve směsi s benzínem (5 – 10%) je možné etanol spalovat bez zvláštních úprav motoru. Bioteanol jako alternativa pro vznětové motory rozšiřuje možnost využití domácích, plně obnovitelných zdrojů. Hlavním předpokladem je však nezbytná restrukturalizace českého lihovarnictví.
V ČR bylo v roce 2001 evidováno 7 průmyslových lihovarů s celkovou produkcí 640tis.hl čistého lihu a 68 malých zemědělských lihovarů s roční produkční kapacitou 166tis.hl.
<< 15.3.1 Spalování fytomasy | Top | 15.3.3 Bionafta >> |