<< 1.4 Tvorba výnosu - intenzifikační faktory 1.6 Způsoby hospodaření v ČR >>

1.5 Stav rostlinné výroby v České republice, regulace trhu


Img. 1.5 - 1 : V LFA oblastech je okolo 60% zemědělské půdy.
Současný stav rostlinné výroby v ČR vychází z rozdělení zemědělského půdního fondu a výměr jednotlivých kultur, dále z požadavků i možností umístění produktů na trhu a konečně z minulého a do značné míry přetrvávajícího zaměření zemědělských podniků. Zemědělský půdní fond České republiky se převážně nachází v méně příznivých klimatických a půdních podmínkách. Podle výsledků bonitace půd a kategorizace zemědělského území v r. 2000 se téměř 60% České republiky nachází v tzv. méně příznivých oblastech (LFA, "least favorable areas" – znevýhodněné oblasti ).



Tab. 1.5 - 1 : Vývoj výměry zemědělské a orné půdy k 31.12 (tis. ha)
Tab. 1.5 - 1 : Vývoj výměry zemědělské a orné půdy k 31.12 (tis. ...


Výrazněji poklesla výměra orné půdy, zatímco evidovaná výměra luk a pastvin vzrostla celkem o 10,9tis.ha. Výměry trvalých kultur chmelnic a ovocných sadů poklesly stejně jako výměry vinic.

Rostlinná výroba v uvedeném období i současnosti vychází z předpokladů harmonizace cílů agrární politiky před vstupem do EU. Celkový objem výroby pokrývá v podstatě domácí spotřebu a vytváří i možnosti vývozu určitého množství produktů z domácí produkce. Určitým nedostatkem je přetrvávající uniformní skladba rostlinné výroby v oblastech produkčních i tzv. marginálních (okrajových – tj. horských, znevýhodněných a tak zvaných „malých“ oblastí), která se mění velmi pomalu.

Img. 1.5 - 2 : V ČR v posledním období významně poklesla produkce...
Spotřeba minerálních hnojiv na 1 hektar zemědělské půdy se pohybuje v rozmezí 70 – 80kg, oproti 80-tým letům značně poklesla. Pro stabilizaci výnosů by podle jejich současného stavu měly dávky NPK dosahovat rozpětí 140 – 180 kg č. ž. na hektar z. p. V zemích EU činí dávky NPK v minerálních hnojivech 150 – 200 i více kg.ha-1..Vzhledem k dlouhodobému poklesu stavů skotu na cca 50% klesá i produkce statkových hnojiv, která jsou částečně nahrazována zeleným hnojením a zaorávkou slámy.



Tab. 1.5 - 2 : Osevní a sklizňové plochy a hektarové výnosy v letech 1999 – 2000
Tab. 1.5 - 2 : Osevní a sklizňové plochy a hektarové výnosy v let...


Tab. 1.5 - 3 : Aplikace minerálních hnojiv (kg č.ž. na ha)
Tab. 1.5 - 3 : Aplikace minerálních hnojiv (kg č.ž. na ha)

Spotřeba přípravků na ochranu rostlin dosáhla v roce 2000 výše 1kg účinných látek na 1ha zemědělské půdy.


Cílem regulace trhu se zemědělskými produkty  je poskytnout přiměřenou záchrannou síť na trhu všem zemědělským výrobcům v případě výrazného poklesu domácích cen zemědělských výrobců. Zmírnit tak trvale slabší postavení zemědělců na trhu kompenzačními platbami, vztaženými k výrobním zdrojům (půdě, zvířatům). Dále regulovat nabídku (výrobu) pro zabránění růstu přebytků těch výrobků, kde není předpoklad jejich vývozu bez státní podpory. Institucí realizující tato opatření je Státní zemědělský intervenční fond, který využívá následujících nástrojů: 


Ministerstvo zemědělství zpracovalo koncepci odvětví pro období před vstupem do EU. V této koncepci je návrh rozměru zemědělské výroby pro produkci základních potravin, který slouží jako základní dokument vyjednávání žádoucího rozměru tuzemské zemědělské výroby v ČR po vstupu do Evropské unie.


Tab. 1.5 - 4 : Predikce spotřeby potravin v ČR před vstupem do EU(dle koncepce MZe)
Tab. 1.5 - 4 : Predikce spotřeby potravin v ČR před vstupem do EU...

Img. 1.5 - 4 : Rostlina hrachu setého polouponkovitého typu.
Img. 1.5 - 5 : Průměrná spotřeba cukru na jednoho obyvatele ČR po...
Img. 1.5 - 6 : Ke státem regulovaným komoditám patří produkce a o...


Pro produkci základních potravin a zajištění potravinové soběstačnosti je uváděn propočet u hlavních rostlinných komodit: obilovin, olejnin, cukrovky, luskovin, brambor a základních živočišných komodit: mléka, vepřového a hovězího masa, drůbeže a vajec a doplňkových komodit – ovoce, zeleniny, chmele a vína.


Tab. 1.5 - 5 : Potřebná plocha zemědělské půdy pro produkci základních potravin
Tab. 1.5 - 5 : Potřebná plocha zemědělské půdy pro produkci zákla...


Tab. 1.5 - 6 : Navrhovaný rozměr zemědělské výroby pro produkci základních potravin s přihlédnutím k národním zájmům ČR před vstupem do EU (materiál MZe)
Tab. 1.5 - 6 : Navrhovaný rozměr zemědělské výroby pro produkci z...

Tak zvaný nevyužitý potenciál zemědělské půdy má být využit pro pěstování okrajových plodin a technických plodin pro nepotravinářské využití, dobrovolné uvádění půdy do klidu v rozmezí 5 – 10% (Set-aside), rozšiřování trvalých travních porostů a extenzivních výrob.

Čísla uváděná v tabulkách jako předpoklad produkce a ploch i stavů zvířat jsou v době zpracování textu předmětem jednání mezi ČR a EU a nejsou tedy konečná.

 



<< 1.4 Tvorba výnosu - intenzifikační faktory Top 1.6 Způsoby hospodaření v ČR >>