<< 5.7.2 Biologické a pěstitelské požadavky 5.7.4 Jakostní hodnocení >>

5.7.3 Ošetření během vegetace

Jarní ječmen se řadí k nejcitlivějším obilninám na hnojení. Jakákoliv nerovnoměrnost v půdě nebo při hnojení se projeví v nevyrovnanosti růstu porostu, na výnosu zrna i na jeho kvalitě. Vyšší příjem dusíku zvyšuje obsah bílkovin v zrnu (nevhodné pro sladovnický ječmen) a zvyšuje riziko poléhání. Hnojení dusíkem k jarnímu ječmenu se provádí zpravidla před setím. Aby se urychlilo setí, může se základní dávka dusíku posunout po zasetí, u sladovnického ječmene nejpozději do fáze 3. Listu (f. 13 DC), aby se nezvyšovalo nebezpečí vyššího obsahu N-látek v zrnu. U sladovnického ječmene se na úrodných stanovištích aplikuje do 30kgN na ha, v horších podmínkách a po obilnině 40 – 50kg. Při zaorávce řepného chrástu se hnojení dusíkem nedoporučuje. U jarního ječmene pro krmné účely se pohybuje dávka 40 – 70kgN na ha. U vyšších dávek se dusíkem hnojí ve dvou aplikacích – před setím 30 – 40kg na ha a na začátku sloupkování 30kg na ha.

Důležitými agrotechnickými zásahy je ochrana proti houbovým chorobám a škůdcům. U jarního ječmene se vyskytují listové choroby: padlí travní , hnědá skvrnitost , rez ječná , rhynchosporiová skvrnitost . Aplikace fungicidů se provádí zpravidla v období sloupkování. V případě potřeby se ošetřuje proti mšicím nebo kohoutkům.

V době zralosti se klas některých odrůd sklání k zemi (háčkuje). Sklizeň probíhá v plné zralosti. Pro termín sklizně je určující vlhkost zrna – asi 15%. Pokud je nutné vlhčí zrno dosoušet, je vhodnější dosoušení aktivním větráním než teplovzdušným sušením, aby se nepoškodila klíčivost obilek. Sladovnický ječmen se skladuje odděleně po odrůdách, příp. podle kvality.



<< 5.7.2 Biologické a pěstitelské požadavky Top 5.7.4 Jakostní hodnocení >>