<< 5.9.3 Oves setý (Avena sativa L.) 5.9.5 Proso seté (Panicum miliaceum L.) >>

5.9.4 Ječmen ozimý (Hordeum vulgare L. convar. vulgare - ječmen setý víceřadý, Hordeum vulgare L. convar. distichon – ječmen setý dvouřadý)


Img. 5.9.4 - 1 : Obraz ječmene dvouřadého.
Ozimý ječmen je méně náročný na stanovištní podmínky i na předplodinu než jarní ječmen. Podmínkou je, aby předplodiny včas uvolňovaly pozemek a pole bylo připraveno k výsevu ječmene nejpozději do poloviny září.

U ozimého ječmene je nižší odolnost vůči vyzimování. Vymrznutí rostlin v některých letech může být příčinou zaorávek nebo snížení výnosů.

Ozimý ječmen vyséváme do hloubky 40mm. Výsevek činí 3,5 – 4,0 (4,5)mil. klíčivých zrn na ha. Je třeba dát pozor na rozdílné výsevné množství osiva (v kg) na ha u víceřadého a dvouřadého (větší potřeba v souvislosti s vyšší HTZ) typu ozimého ječmene. Včasné setí je základní podmínkou vysokého výnosu. Optimální termín setí ozimého ječmene je pro většinu podmínek v době od 10. do 20. září v bramborářské oblasti a 20. – 30. září v řepařské oblasti.

U ozimého ječmene je celková dávka dusíku 70 – 90kgN.ha-1. Rozpětí regenerační dávky je podle stavu porostu po zimě 30 – 50kgN.ha-1. Zbývající množství dusíku připadá na produkční dávku, kterou aplikujeme v době mezi ukončením odnožování a začátkem sloupkování.

Pro zvýšení jistoty přezimování lze použít regulátory růstu na bázi CCC ve fázi 3 – 4 listů. Stejné přípravky jsou vhodné i pro vyrovnání odnožení na jaře ve fázi 21 – 25 DC. Proti poléhání lze použít přípravky ve fázi 37 – 45 DC (CEPA).

Moření osiva užíváme proti pruhovitosti ječmene a proti tvrdé sněti ječné . Porosty ozimého ječmene mohou být napadeny stejnými chorobami jako jarní ječmen.

U ozimého ječmene nejsou speciální nároky na jakost. Hlavní ukazatele jsou vlhkost, příměsi a nečistoty.

 



<< 5.9.3 Oves setý (Avena sativa L.) Top 5.9.5 Proso seté (Panicum miliaceum L.) >>