<< 8.2.4 Požadavky na prostředí a osevní postup 9 OKOPANINY >>

8.2.5 Pěstitelská technologie u přádného lnu

Zásady u přadného lnu:


Podzimní období


Jarní období až sklizeň


Tab. 8.2.5 - 1 : Stanovení předseťové dávky N podle obsahu N v půdě (dle Štauda)
Tab. 8.2.5 - 1 : Stanovení předseťové dávky N podle obsahu N v půdě...

Pozn.: *) listová aplikace se provádí od fáze stromečku až do butonizace. Dávka N je závislá na možné koncentraci roztoku aplikovaného při postřiku, která je u lnu 1,5%.
Img. 8.2.5 - 1 : Len se seje do úzkých řádků.


Tab. 8.2.5 - 2 : Doporučené výsevní normy pro přadný len
Tab. 8.2.5 - 2 : Doporučené výsevní normy pro přadný len


Zralosti, trhání, rosení, sklizeň

Asi 2 týdny před trháním se sklidí obsevy a prosevy. Nejkvalitnější přadný len se trhá v raně žluté zralosti. Pro kombinované užití (množení osiv přadného lnu) tj. středně kvalitní vlákno a kvalitní semeno se hodí zralost žlutá. Nejvyšší výnos a nejkvalitnější semeno získáme na konci žluté a na začátku plné zralosti. To je čas sklizně olejných lnů. Vlákno je však hrubé, nízké jakosti.

Zralosti:


Tab. 8.2.5 - 3 : Vliv doby sklizně na výnos a jakost přadného lnu při přímé a dělené sklizni (Dipl. práce Marková, Šmídová 1995-1996 - upraveno)
Tab. 8.2.5 - 3 : Vliv doby sklizně na výnos a jakost přadného lnu p...

Pozn.: *) 100% je výnos v raně žluté zralosti (opt. termín pro jakostní len) při přímé sklizni (nejčastější) a činí u stonku 5,49t, semene 0,86t.ha-1 a 18,7% u obsahu dlouhého vlákna ve stonku.


Sklizeň lnu

Přímá sklizeň - zatím nejčastější způsob. Stonek v raně žluté zralosti se lenokombajnem trhá , současně se vyčesávají výčesky (směs tobolek, semen, větví lnu a případných plevelů). Stonek se pokládá do řádků na rosení. Výčesky se dopravují do připojeného vleku a odváží z pole. Podle vlhkosti bud  se nejdříve dosouší na roštové sušárně, nebo přímo mlátí. Stonek se v průběhu rosení 3 – 4 krát obrací.

Dělená sklizeň - len se trhá a s tobolkami se pokládá do řad na rosení (1. fáze). Za 5 dnů po vytrhání se len odsemeňuje a současně obrátí (2.fáze). V obracení se 2 – 3 krát pokračuje. Tak se získá kvalitní vlákno (raně žlutá zralost) i semeno, s hodnotami jako ve žluté zralosti. Odpadá defoliace. Druhá fáze sklizně - odsemeňování - je závislá na průběhu počasí, nebezpečí klíčení semen.

Img. 8.2.5 - 2 : Sklizené tobolky lnu - výčesky je třeba po sklizni...
Img. 8.2.5 - 3 : Výčesky získané při sklizni lnu.


Rosení stonku

Vlákno lze ze stonku získat řadou způsobů. Bud  násilnou mechanickou (chemickou) cestou, kdy se „odře“ pazdeří z vlákna. Takový je např. pokusný sklizeč - oddřevňovač - ze SRN flaxprocessor. Výsledkem je hrubé, nekvalitní vlákno.

Nebo biologicky: mačením či rosením. Mikroorganismy rozkladají pektin A, kter} pojí svazky vláken s dřevovinou. Nemajm poškozovat pektin B vnitxně pojící pravlákna do svazku vlakna. Vyjma Belgie, hlavnm pěstitelé lnu (Francie, HR, Rumunsko, ex SSSR) rosm. Rosení trvá 3 (optimálně) až 6 týdnů.

Pxi rosení len ztrácí na hmotnosti asi 25%. iviny rozloené při rosení se však přes těla mikroorganismy vrací zpět do půdy.

Optimalní podmínky pro rosenm jsou shodni s růstem hub v lese:


Dobře rosený len má vlákno lehce oddělitelné v celé délce stonku. Vlákno je bez dřevoviny, stříbřité, lesklé, stejnobarevné, lehce se dělí (štěpí) na subvlákénka, pentlí se a je velmi pevné.

Img. 8.2.5 - 4 : Řádky lnu při rosení.
Lépe je stonek nedorosit, než jej znehodnotit přerosením!

Na rosení se podílí asi 150 druhů mikroorganismů ve 3 etapách:


Sběr lnu a odvoz

Len se sbírá do obřích kruhových balíků upravenými svinovacími lisy. Nemá mít vlhkost vyšší než 15 %, vyjímečně menší části 15 – 18%. Jinak se v balíku přerosí - „zhnije“. Motouz musí být z přírodního materiálu. Balíky mají průměr do 1,8m a hmotnost 200 – 350kg. Nakládají se na manipulační vozy, které jsou schopny balíky ležící na poli nakládat pomoci nakládacích „vidlí“, přepravit na určené místo a tam komínovitě stohovat. Manipulačními vozy se balíky odváží z pole do vzdálenosti 5km. Pokud se vozí na větší vzdálenosti, používají se nakladače a auta s vlekem.

Len se dodává do tíren. Zde se zpracováním na oflakovacích turbínách získává třené dlouhé vlákno a třená koudel. To se po vochlování (urovnání – rozčesání) dále zpracovává v přádelnách (režná nit), tkalcovnách (režné plátno) a na bělidlech (bělené plátno). Zdobí se různými dekory. Vlákno se mísí i s umělými textiliemi do tkaných i netkaných textilií.

Ekonomika a nákup

Img. 8.2.5 - 5 : Předpokladem úspěšného pěstování jsou i kvalitní o...
Len je riziková plodina. Obvyklé hlavní intenzifikační vstupy do výroby (hnojení, fungicidy) u něj dobře nefungují. Pěstuje se v podhorských a horských oblastech. A právě nejrizikovější část technologie - rosení a sběr - probíhá v povětrnostně velmi proměnlivém období od konce srpna, do září až října.

Náklady (rok 2002) na 1ha činí asi 17tis. Kč, když se použijí odepsané stroje. Pokud se užívá nová technika, činí náklady na pěstování
Img. 8.2.5 - 6 : Porost lnu.
asi 21tis.Kč/ha. Len přadný je podpořen dotací (v roce 2002 7tis.Kč/ha). Průměrné ceny roseného stonku jsou nejčastěji 3500 – 4500Kč/t. Spodní hranicí ceny, pod kterou již nemá smysl len pěstovat je 2250Kč/t.Cena je závislá na kvalitě roseného stonku lnu. Ekonomiku zlepšuje tržba za semeno (0,38 – 0,54t/ha) s cenou 8 až 9tis. za tunu. Hranici rentability ukazuje graf.

Nákup (viz cvičení z RV) se děje podle hmotnosti dodávky, vlhkosti a obsahu nečistot. Kvalita a obsah vlákna se určují podle výsledků výrobní zkoušky (zkušební zpracování 4 svinutých balíků), to je podle množství a jakosti dlouhého vlákna a koudele.



Graph 8.2.5 - 1 :

 



<< 8.2.4 Požadavky na prostředí a osevní postup Top 9 OKOPANINY >>