Přadné rostliny jsou takové, které v plodech - např. bavlník,
na plodech - např. u kokosové palmy pod vodotěsnou pokožkou na peckovici, nebo v listech - např. Agave
(sisal), či ve stoncích - např. len, konopí,
jutovník, obsahují hospodářsky využitelné vlákno. To může být buď ve formě trichomů (bavlník) nebo ve formě svazků vláken (listy Agave sisalana, stonky lnu Linum usitatissimum).
Vláknodárných druhů je více než 2 tisíce. Hlavní přadnou rostlinou světa je bavlník a pak jutovník. V subtropech se pěstuje Agave - sisal a v tropech přadný banánovník. Třetí nejvýznamnější přadnou plodinou světa je len, typická plodina mírného pásma. Asi 50% jeho výměry je soustředěno na území bývalého SSSR (Rusko, Bělorusko, Ukrajina, Litva), dále v Číně a Egyptě. V Evropě je největším pěstitelem Francie, Rumunsko, Belgie, ČR, Holandsko. V EU (rok 2001) se přadný len pěstuje na asi 93tis. ha z toho ve Francii na 67tis. ha, v Belgii na 17tis. ha, v Nizozemí na 4 – 5tis. ha, nově i v Británii a Španělsku.
Z plochy cca 35mil. ha přadných rostlin přadný len zaujímá asi 1,3mil. ha, to je 3,7%. Daleko významnější plochy zabírá len olejný.
Plocha cca 4,3mil. ha obnáší 77% ze lnu celkem. Pěstuje se hlavně v Asii (Indie), dále v Kanadě a Argentině, v Evropě především v Maďarsku, nově, díky dotacím na nepotravinářskou produkci, i v zemích EU, hlavně ve Španělsku, SRN a Francii.