Kultivační práce ve chmelnici. Po zavedení chmelových výhonů a při výšce rostlin 170 – 200cm k rostlinám přioráváme vrstvu zeminy 13 – 15cm. Umožníme růst nového dřeva, podpoříme rozvoj letního kořání, omezíme výpar vody z půdy. Lze provést i druhou přiorávku při výšce rostlin 500 – 600 cm. Meziřadí kypříme podle potřeby 2 – 3krát pomocí kypřice. Provzdušňujeme tak půdu, podporujeme mikrobiální činnost, ničíme klíčící i vzrostlé plevele. První kypření na hloubku 10 – 12cm, další na hloubku do 8cm. Kultivační zásahy je možné kombinovat s použitím herbicidů.
Letní aplikace herbicidů. V červenci ničíme vzešlé a vzrostlé plevele v řadách rostlin, kde je není možné likvidovat kultivačními zásahy. Chemické dočištění chmele od opožděně vyrašených výhonů koncem června zajistíme v případě potřeby přípravkem Aldozef. Letní desikaci chmelnice (ničení spodních listových pater koncem července až začátkem srpna) zajistíme přípravky Reglone a Gramoxone.
Znovuzavádění odkloněných vrcholů rostlin, zavěšování spadlých rostlin. Při větších větrech a letních bouřkách dochází k
odklonění vrcholů rostlin i k pádu rostlin na zem. Tyto práce provádíme podle potřeby i vícekrát během vegetace až do doby sklizně. Odkloněné výhony zavádíme při nižší výšce rostlin ze země pomocí krátké tyče, později pomocí pojízdných výškově stavitelných plošin. Spadlé rostliny
zavěšujeme pomocí dlouhé tyče. Rostliny tak mohou urychleně pokračovat v růstu a dosáhnout výšky konstrukce, přičemž se nesnižuje výnos hlávek.
Přihnojování během vegetace. Aplikujeme především dusíkatá hnojiva (před přiorávkou, před květem) a dále ostatní chybějící živiny zjištěné listovými analýzami, aplikujeme mimokořenovou výživu. Viz kapitola Výživa a hnojení.
Ochrana chmele proti chorobám a škůdcům. Jedná se o velmi důležitý zásah, který musí být zajišťován na vysoké úrovni, neboť výrazně ovlivňuje výnos a zejména kvalitu hlávek. Zásahy se řídí metodickou příručkou pro ochranu chmele.
Závlaha chmele. Chmel velmi pozitivně reaguje na závlahu, správně řízenou závlahou bylo ve chmelařské praxi dosaženo zvýšení výnosu o 20 – 30%, v extrémně suchých letech i více. Zvýšené požadavky na vodu má chmel ve 2 obdobích - pazochování až začátek kvetení (první polovina července), období tvorby hlávek (konec července až polovina srpna). Při nedosatku srážek v těchto obdobích je pak výhodné zajistit doplňkovou závlahu. Velikost závlahové dávky se řídí vláhovou potřebou a pohybuje se v rozmezí 30 – 40mm. Závlahu lze zajistit jednotlivými postřikovači umístěnými na stropu chmelnicové konstrukce, pásovými zavlažovači, kapkovou závlahou. Velmi dobrých výsledků je dosahováno s kapkovou závlahou - je maximální využití závlahové vody, úspora závlahové vody činí až 2/3, je příznivé mikroklima v porostu, kapkovou závlahu lze kombinovat s mimokořenovou výživou.