<< 5.8.1 Význam 5.8.3 Ošetření během vegetace a sklizeň >>

5.8.2 Biologické a pěstitelské požadavky

Vzhledem k odlišnému biologickému charakteru a pěstitelskému systému kukuřici nezahrnují úvodní obecné zásady agrotechniky jarních obilnin.

Kukuřice je teplomilná rostlina. Zrno začíná klíčit, když teplota půdy dosahuje 7 – 8oC. Pro nasazení dostatečného počtu palic a jejich vývoj jsou důležité teploty v srpnu a počátkem září. K vysoké produkci zrna potřebuje kukuřice dostatek vody zejména v období mezi metáním a mléčnou zralostí, to je v období intenzivního růstu. Krátké přísušky překonává dobře díky bohatě rozvinutému kořenovému systému a dobrému hospodaření s vláhou. Na sucho je kukuřice velmi citlivá v době květu, kdy dochází k  zasychání blizen .

Nároky na půdu má kukuřice mnohem menší než na teploty. Nevhodné jsou jen těžké a chladné půdy, neboť neumožňují včasné setí. Lehké půdy jsou vhodné jen při zvýšeném hnojení a ve vlhčích oblastech.

Kukuřice nevyžaduje speciální předplodinu. Lze ji pěstovat i několik let po sobě. Zpravidla bývá zařazována mezi dvě obilniny.

Výběr vhodného hybridu patří mezi nejdůležitější součásti pěstitelské technologie. Díky šlechtitelskému úsilí byly vyšlechtěny hybridy vhodné pro velmi rozdílné klimatické podmínky. Číslo ranosti, tzv. číslo FAO, určuje poměrnou délku vegetační doby hybridů. Ty se rozdělují do několika skupin. Rozdíl o 10 čísel FAO znamená rozdíl ve zralosti 1 – 2 dny, případně 1 – 2% sušiny. Pro silážní účely se většinou používají čtyřliniové hybridy (Dc) a dále tříliniové hybridy (Tc nebo Mtc). Povoleno je velké množství hybridů pro využití na zrno nebo na siláž s čísly FAO 160 – 430.

Kukuřice je náročná na přípravu půdy. Vyžaduje půdy hluboko zpracované. Před setím se aplikuje buď celá dávka nebo 2/3 dávky dusíkatých hnojiv a půda se zkypří do hloubky výsevu těžkými nebo rotačními branami. Současné mechanizační prostředky umožňují minimalizaci zásahů pomocí kombinátorů .

Setí je u kukuřice velmi důležitou operací, protože porost kukuřice nemá, na rozdíl od pšenice, možnost eliminovat chyby setí. Provádí se stroji na přesný výsev. Seje se zpravidla do řádků 70cm . Hloubka výsevu je podle použitého hybridu a půdy 60 – 90mm. Vzdálenost rostlin v řádku se pohybuje zpravidla mezi 15-ti až 20-ti cm a určuje hustotu porostu. V našich podmínkách by mělo být zaseto koncem dubna s ukončením nejpozději do 10., resp.15. května. Orientační hodnoty pro hustoty jsou následující: FAO 200 - 220: 90 – 110tis. rostlin na ha; FAO 230 - 300: 80 – 100tis. rostlin na ha. Při vysokých hustotách porostů se oddaluje zrání a zvyšuje se riziko poléhání porostu a také se zhoršuje poměr mezi hmotou palic (zrnem) a celkovou zelenou fytomasou.



<< 5.8.1 Význam Top 5.8.3 Ošetření během vegetace a sklizeň >>