<< 2.2.2 Volba odrůdy 2.3.1 Kvalita osiva a sadby >>

2.3 Osivo a sadba


Img. 2.3 - 1 : Osivem se rozumí semena určená k výsevu (obilka je...
Osivo a sadba zemědělských plodin jsou prvním a velmi důležitým článkem v procesu jejich pěstování.
Osivem
se rozumí semena určená k výsevu, sadbou pak hlízy, oddenky, cibule, výpěstky a jiné části rostlin sloužící k rozmnožování (včetně výpěstků získaných z buněčných a tkáňových kultur). Produkce osiv a sadby je sice menšinovou částí rostlinné výroby, jejich kvalita ovšem do značné míry ovlivňuje založení produkčního porostu a jeho další stav a vývoj až do sklizně a determinuje tak výsledný hospodářský výnos i kvalitu získaného produktu.

Zákon 92/96 Sb. „O odrůdách, osivu a sadbě pěstovaných rostlin ve znění pozdějších předpisů definuje kategorie rozmnožovacího materiálu (osivo a sadba), podmínky pro jeho uvádění do oběhu (nabízení k prodeji, obchodní skladování, obchodování), včetně podmínek pro dovoz rozmnožovacího materiálu, označování a balení a sankcí za porušení těchto pravidel. Podle tohoto zákona uvedeného výše se smí uvádět do oběhu jen rozmnožovací materiál v ČR registrovan}ch odrůd, kteri splňují kvalitativnm požadavky určené prováděcí vyhláškou MZe ČR č. 191/96 Sb. k tomuto zakonu. Rozmnoovací materiál druhů hospodařsky významných plodin uveden}ch v Druhovim seznamu (pxíloha 1 zákona) se smí uvádět do oběhu pouze jako zakladní nebo certifikovan} (podlihá uznávání – certifikaci), u zelenin, ovocných druhů a některých léčivek jako standardní (podléhá následné kontrole). Rozmnožovací materiál druhů v Druhovém seznamu neuvedených se smí uvádět do oběhu pouze jako obchodní nebo může množitel požádat o jeho certifikaci.


Tab. 2.3 - 1 : Kategorie rozmnožovacího materiálu
Tab. 2.3 - 1 : Kategorie rozmnožovacího materiálu

Množit a uvádět rozmnožovací materiál do oběhu může každá osoba (právnická či fyzická), která je registrována u ÚKZUZ a prokáže odbornou způsobilost pro tuto činnost. Z právního hlediska tedy kterýkoliv farmář může produkovat osivo a sadbu jakékoliv kvality pro vlastní potřebu (tzv. farmářské osivo), pokud ale s ním bude chtít obchodovat, musí splňovat požadavky dané zákonem a samozřejmě též zaplatit majiteli odrůdy licenční poplatky za její využívání (zákon č. 132/89 Sb.). Z praktického hlediska je možné farmářsky množit bez většího rizika pouze odrůdy samospraných rostlin (jehmen, penice, hrách), kde nehrozm riziko cizosprašení a znehodnocenm celé partie osiv. Hybridnm odrůdy a odrůdy se sloitější stavbou farmařsky mnoit nelze. Velmi dyležitou podmínkou při farmářském množení osiv by mělo být dodrení všech fytosanitarních opatření a provedení selekce odliných rostlin v porostu.

Podmmnkou dosaení vysokého výnosu a jakosti produkce je pouití osiva certifikovaniho, kde je kvalita osiva zaručena.

 

<< 2.2.2 Volba odrůdy Top 2.3.1 Kvalita osiva a sadby >>