<< 5.3.1 Růst a vývoj 5.4 Základy technologie pěstování, sklizně a posklizňové úpravy >>

5.3.2 Základy tvorby výnosu obilnin I. skupiny

Na jedné rostlině obilnin se může vytvořit jeden nebo více klasů (květenství). Proměnlivý počet zrn v klasech jak mezi rostlinami, tak i na jedné rostlině, spolu s různou hmotností obilek je důsledkem reakce rostlin na vnější podmínky. Výnos obilnin se vytváří velmi dlouho, téměř po celou dobu vegetace. Znalost zákonitostí tohoto procesu v závislosti na podmínkách umožňuje pěstiteli aktivně ovlivňovat tvorbu výnosu agrotechnickými zásahy.

Srovnání výnosové úrovně ozimů a jařin u stejného druhu (pšenice, ječmen) vychází zpravidla příznivěji pro ozimé formy. Vyplývá to z delší vegetační doby a lepších vláhových podmínek začátkem jara.

Tvorba odnoží a počáteční diferenciace vzrostných vrcholů probíhá déle a za příznivého působení krátkého dne na podzim a časně na jaře. Nevýhodou ozimů jsou v některých letech škody na porostech vlivem nepříznivých podmínek v zimě a v předjaří (vyzimování a vyjarování).

Výnos zrna z plochy je možné rozčlenit na jednotlivé složky, tzv. výnosové prvky, jejichž vzájemným propočtem se může dojít k obdobnému výsledku jako odvážením sklizeného zrna.

Výnosové prvky obilnin:


Odhad výnosu obilnin:

Form. 5.3.2 - 1 : Odhad výnosu obilnin
K = počet klasů na 1m2

Z = průměrný počet zrn v klasu

A = hmotnost 1000 zrn (g)


Vlivy působící na úroveň výnosových prvků



Tab. 5.3.2 - 1 : Hodnoty výnosových prvků obilnin
Tab. 5.3.2 - 1 : Hodnoty výnosových prvků obilnin



<< 5.3.1 Růst a vývoj Top 5.4 Základy technologie pěstování, sklizně a posklizňové úpravy >>