<< 6.2.5 Požadavky na podmínky prostředí | 6.4 Základy technologie pěstování, sklizně a posklizňové úpravy >> |
Výnosové prvky luskovin
Faktory ovlivňující počet rostlin
Počet lusků na rostlině je nejvariabilnějším prvkem výnosu. Potenciální schopnost luskovin v tvorbě poupat, květů a lusků je vysoká, např. rostlina bobu je schopna vytvořit až 100 poupat. V závislosti na podmínkách prostředí (vysoká teplota, malá vzdušná vlhkost, půdní sucho) může docházet k velké redukci založených generativních orgánů.
Počet semen v lusku je nejméně variabilním výnosovým prvkem. Spodní lusky mají větší počet vyvinutých semen. Výrazný vliv má opylení. Při poruchách výživy, nepříznivých vnějších podmínkách a negativním působení patogenů se snižuje počet vyvinutých semen.
Hmotnost semen je sice odrůdovým znakem, ale vlivem povětrnostních podmínek v období zrání může docházet k jejímu kolísání v jednotlivých letech na stejném stanovišti až o 20 – 30%.
Působení redukujících faktorů na výnosové prvky:
Mezirostlinná konkurence se projevuje na úbytku rostlin v přehoustlém porostu. Významnější vliv má mezidruhová konkurence (výskyt plevelů, pěstování luskovin s podpůrnými plodinami), zejména u druhů a odrůd nízkého vzrůstu. Tyto plodiny mají na počátku vegetace velmi malou konkurenční schopnost v důsledku pomalého růstu. V období rychlého růstu se mezidruhová konkurenční schopnost luskovin zpravidla zvyšuje. Nejvážnější příčinou úbytku rostlin během vegetace je výskyt chorob a škůdců. Stupeň jejich škodlivosti závisí na době napadení, tj. na fázi růstu rostliny.
<< 6.2.5 Požadavky na podmínky prostředí | Top | 6.4 Základy technologie pěstování, sklizně a posklizňové úpravy >> |