<< 5.2 Produkty sekundárního metabolismu 6 Hodnocení kvality >>

5.3 Ovlivnění účinných látek

Účinné látky v rostlinách (drogách) jsou ovlivňovány celou řadou činitelů. V prvé řadě je to podnebí (teploty, srážky, sluneční záření, proudění vzduchu, nadmořská výška). Teplota ovlivňuje tvorbu silic, většina siličnatých drog pochází ze středomoří, kde je vyšší teplota. Alkaloidní drogy vyžadují vyšší teplotu a vyšší intenzitu záření. Nadbytek srážek snižuje obsah slizu.

 Půda a její úrodnost t. j. fyzikální, chemické a biologické vlastnosti, půdní reakce (pH). Kořenové drogy nelze pěstovat na těžkých a slévavých půdách.

 Výživa rostlin -  pro pěstování LAKR v kultuře je důležitá řízená výživa, dusík podporuje do určité míry nejen tvorbu natě, ale i alkaloidů, pro květové a plodové drogy je důležitý fosfor, pro tvorbu kořenů zase draslík. Stopové prvky (Mn, Mg) působí jako katalyzátory metabolismu a příznivě ovlivňují obsah glykosidů.

Ochrana proti chorobám, škůdcům a plevelům má svoje opodstatnění. Houbové choroby znehodnocují drogu (rez mátová , náprstníková spála, plíseň bramborová), bakteriózy na kořenech rostlin (odstranění napadených jedinců), virové choroby (boj proti přenašečům). Škůdci – mšice , třásněnky, vrtule , mandelinky (bramborová, mátová ), pidikřísci , klopušky ochrana podle příslušné metodiky s důrazem na dodržení ochranných lhůt. Skladištní škůdci (roztoči, zavíječi, potemníci, pilousi), zde je důležité udržovat čistotu a provádět asanace skladů. Boj proti plevelům pomocí herbicidů je stále předmětem výzkumu, herbicidy často snižují klíčivost semen a vzcházivost rostlin. Důležité je stále mechanické odstraňování  plevelů a výběr vhodného pozemku. Zařazení  LAKR v osevním postupu ( cca 4 roky po sobě) a výběr vhodné předplodiny (okopaniny, luskoviny, obilniny) jsou nezbytnými opatřeními pro likvidaci plevelných rostlin, chorob a škůdců.

Sklizeň a hlavně doba sklizně hrají důležitou roli v obsahu účinných látek. Sklizeň se provádí za suchého počasí, po vzejití rosy, aby nedošlo ke znehodnocení drogy zapařením, též není vhodná sklizeň za vysokých teplot, hlavě u siličnatých drog. Nať a listy se sklízejí v době butonizace (tvorba poupat), nebo na začátku kvetení. Květy v době plného rozkvětu, ne v době odkvétání. Kořen na konci vegetace, většinou na podzim, nebo na jaře na počátku vegetace. Plody se sklízejí v plné zralosti.

Sušení se provádí hned po sklizni (nesklízet do zásoby), důležitá je dokonalá výměna vzduchu. V malovýrobních podmínkách se suší většinou na půdách, bez přístupu světla, často na lískách, roštech, nebo přímo na podlaze. Zde je důležitá čistota , pozor na myši a jiná domácí zvířata. Ve velkovýrobních  podmínkách se používají sušárny různých  typů (komorové, pásové, roštové) s různými topnými médii. Teplota sušení se pohybuje mezi 35 – 60 stupni C, podle druhu LAKR. Konec sušení se pozná podle snadné lámavosti drogy.
sesychací poměr :
kůra, kořeny: 3 : 1     
natˇ, list : 4-6 : 1      
květy: 6-8 : 1      
dužnaté plody: 8-10 : 1

Img. 5.3 - 1 : kořen zázvoru
Img. 5.3 - 2 : list břízy bělokoré (Betula pendula L.)
Img. 5.3 - 3 : květ slézu lesního (Malva silvestris L.)
 











Skladování
  drog je omezeno na dobu 2 let, vzhledem k obsahu účinných látek. Skladuje se v temnu, suchu, do teploty 15 st. C, v papírových obalech, igelitové obaly se používají jen na hygroskopické drogy, někdy i v kontejnerech. Pozor na jedovaté drogy , suší se zvlášť a obaly musí být označeny.

  Všemi výše uvedenými opatřeními lze ovlivnit účinné látky v rostlinách a proto u řady LAKR je třeba dát přednost pěstování před sběrem.



<< 5.2 Produkty sekundárního metabolismu Top 6 Hodnocení kvality >>