<< 9.2 Semenářství řepy 9.2.2 Technologie letních výsevů >>

9.2.1 Dvouletý cyklus množení (tradiční způsob)

Tento starší způsob je časově i technicky (pracovně) náročnější, zvyšuje však množitelský koeficient, neboť z 1 ha sazečky můžeme založit 2 - 4ha semenice. Osivo obou
Img. 9.2.1 - 1 : Plodem krmné řepy je klubíčko s jedním či několika...
komponentů (mateřský a otcovský) je vyséváno odděleně, většinou v poměru 3:1. Doba výsevu odpovídá konci setí technické cukrovky. Osivo je vyséváno na 4 - 6cm v řádku, porost po vzejití není jednocen, pouze plečkován a ošetřován herbicidy. Zvláštní důraz je kladen na ochranu proti chorobám a škůdcům, především proti mšicím jako přenašečům viróz. Cílem v prvém roce je vypěstování (získání) maximálního počtu zdravých sazeček o průměrné hmotnosti 80 – 250g, vhodných k výsadbě v příštím roce. (Skutečná výtěžnost sazeček se pohybuje v rozmezí 100 – 250tis. z hektaru).

Sklizeň sazeček probíhá ke konci vegetačního období, při poklesu průměrných teplot na cca 5oC (fyziologická zralost). Sazečky jsou sklizeny ručně či mechanizovaně tak, že sklízeč odstraní listy s ponecháním částí řapíků dlouhých 4 - 6cm, aby nedošlo k poškození hlav bulev. Po vyorání jsou sazečky ukládány do krechtu, případně v paletách do sazečkárny, kde přezimují při teplotách 1 - 3oC a vlhkosti okolo 90%. Vyšší teploty, nad 6oC brzdí jarovizaci, takže v porostech semenaček stoupá počet opožděně kvetoucích rostlin (opožděnců).

Na jaře, po přetřídění, jsou sazečky vysázeny na pole v poměru 3:1, nebo 6:2. Počet vysázených rostlin je 40 - 50 tisíc na hektar v řádcích 50 - 60cm. Po výsadbě jsou semenice plečkovány, později chráněny pesticidy jak proti plevelům
Img. 9.2.1 - 2 : Detail na tvořící se řepné klubíčko.
(především merlíkovitým), tak proti mšicím jako přenašečům virových chorob. V oblastech Středomoří využívají závlah až do odkvětu rostlin, v dalším teplém a sušším období semenice rovnoměrně vyzrají bez zmlazování , které je u nich obvyklé ve střední a severní Evropě. Po odkvětu jsou likvidovány pásy rostlin opylovače, což usnadní čištění a třídění sklizeného osiva. Sklizeň semenačky v jižních oblastech je buď jednofázová – pokud vyzrají současně klubíčka a vyschnou lodyhy. Při nerovnoměrném vysychání lodyh je využito dvoufázové sklizně – pokosení na vyšší strniště a po doschnutí sběr s výmlatem. Klubíčka dosahují vysoké klíčivosti počínaje obsahem sušiny 60% a vyšší. K urychlení dozrávání klubíček a vyschnutí stonku lze využít desikanty.

Sklizeň začíná většinou při sušině klubíček 80% (vlhkosti 20%). Bezprostředně po sklizni je nutné osivo předčistit a dosušit, aby nedošlo k jeho zapaření, neboť obsahuje značný podíl hrubých a jemných vlhkých nečistot.



<< 9.2 Semenářství řepy Top 9.2.2 Technologie letních výsevů >>