<< 9 Krmná řepa (Beta vulgaris, ssp. esculenta, var. crassa) angl. - fodder beet; něm. - Futterrübe; slov. - krmná repa 9.1.1 Hospodářský význam >>

9.1 Postavení a pěstování krmné řepy

Krmná řepa je především využívána ke krmení hospodářských zvířat. Pěstitelské technologie dovolují pěstovat krmnou řepu jak u drobných pěstitelů s větším podílem ruční práce, tak u velkopěstitelů, při využití dostupných mechanizačních prostředků a technologií "bez ruční práce", které při správném použití minimalizují náklady na produkci. Plocha pěstování krmné řepy se pohybuje mezi 4 až 6tis.ha.

Img. 9.1 - 1 : Přechodný - kompromisní typ odrůdy je vhodný do pů...
Krmná řepa má širokou oblast pěstování. Její plasticita je především dána velmi širokou odrůdovou skladbou.  Objemové odrůdy (Hako, Bučanský žlutý válec , Gaia, Lenka, Peramono aj.) vyžadují více srážek, nejlépe nad 600mm ročně (i více ), snášejí však mělčí, lehčí půdy, případně s kyselejší půdní reakcí (pH 5,5 - 6,5), převážně se pěstují v bramborářském či horském výrobním typu. Obsahovým odrůdám - polocukrovkám (Terka, Media, Simila atd.) vyhovují hlubší hlinité až jílovité půdy s neutrální reakcí. Odrůdy přechodného - kompromisního typu - (Kostelecká Barres , Dorka atd.) jsou dosti universální, nelze je ovšem pěstovat na mělkých půdách nebo půdách extrémně těžkých. Při volbě odrůdy především vycházíme z půdních a klimatických podmínek, předpokládané technologie sklizně. K výsevu používáme kalibrované osivo obalované či neobalované, popřípadě inkrustované nebo jen mořené. Dále lze použít osivo víceklíčkové, mechanicky upravené , s minimální klíčivostí 70%.

Img. 9.1 - 2 : Vzešlá rostlina krmné řepy v prvním roce vegetace.
Technologie pěstování krmné řepy vychází z obdobných  principů, pravidel a pěstitelských opatření využívaných při pěstování cukrovky. Správně ořezané bulvy při sklizni jsou nepoškozené, s hlavou bez řapíků nebo mají část řapíků o délce maximálně 6 - 8cm. Při správném uložení a větrání nepůsobí tyto části řapíků ve skládce výrazné potíže, zatímco hrubě poškozené bulvy jsou napadány hnilobami. Na sklizeň využíváme sklízečů cukrovky s rotačním (cepovým) ústrojím, kterému je nezbytné věnovat zvýšenou pozornost při nastavení výšky osekání chrástu tak, aby rotační ústrojí odstranilo listy a nepoškodilo bulvu (s ponecháním části řapíků). Vlastní ořezávač hlav bulev je odstraněn (případně zvednut), protože sřez bulev není nutný. Vyorávací ústrojí pracuje u většiny sklízečů na vibračním principu, proto poškození bulev je menší. Výnosy bulev se pohybují v závislosti na podmínkách pěstování a odrůdě od 50 do 110 tun z 1ha.

Uskladnění má přímou návaznost na sklizeň a na využití řepy v krmných dávkách. Nejvhodnější způsob skladování je takový, který umožňuje zkrmování během celého zimního období a řepa při manipulaci před zkrmováním nenamrzne. Maximální doba skladování je 8 měsíců, nejkratší skladovatelnost má krmná cukrovka, nejdelší objemové typy krmné řepy. Snížené nároky na ruční práci má uložení ve větraných krechtech, v zateplených kůlnách a specializovaných skladech.



<< 9 Krmná řepa (Beta vulgaris, ssp. esculenta, var. crassa) angl. - fodder beet; něm. - Futterrübe; slov. - krmná repa Top 9.1.1 Hospodářský význam >>