<< 6.7.3 Ochrana proti plevelné řepě 6.7.5 Ochrana proti nejdůležitějším chorobám cukrovky >>

6.7.4 Ochrana proti nejdůležitějším škůdcům cukrovky

V období vzcházení a prvých růstových fází řepy nejvíce škodí maločlenec čárkovitý, dřepčík řepný, dřepčík rdesnový a květilka řepná. Maločlenec čárkovitý působí požerky, které přerušují vodivé cesty na hypokotylu a koříncích vzcházejících a vzešlých rostlin, které odumírají. Dospělci dřepčíků vyžírají otvory na listech, larvy ožírají kořínky rostlin. Larvy květilky vyžírají mezofyl prvých listů, které pak zasychají.

Ochrana proti škůdcům vzcházející řepy spočívá:

a/ v moření osiva

b/ v aplikaci insekticidů postřiky

c/ v aplikaci granulovaných insekticidů


Img. 6.7.4 - 1 : List po napadení mšicí a ošetření vhodným insektic...
Obalované osivo je běžně mořeno insekticidy a fungicidy na ochranu vzcházející řepy (přípravky Furadan, Seedox, Promet). Vysoce účinný je insekticid Gaucho, chránící cukrovku proti škůdcům nejen při vzcházení , ale následně po dalších 6 – 8 týdnů i proti prvním náletům mšic. Moření Gauchem sice zvyšuje cenu osiva, ale podstaně omezuje rizika pěstování a snižuje náklady na pozdější ošetření porostů postřikem insekticidy.

Ochrana postřikem se uplatní v případech nižší účinnosti moření osiva, vysokého výskytu škůdců a především při náletech mšic. Mšice maková a broskvoňová škodí sáním na listech, významné jsou však škody přenosem virových žloutenek, které mohou snížit výnos bulev až o 20 – 30%, tím více, čím dříve je porost infikován. Ochrana závisí na včasnosti zásahu insekticidy při počátku napadení porostu (včasná signalizace). Přednost dáváme systémovým přípravkům.


Tab. 6.7.4 - 1 :

Přehled vybraných aficidů.


Tab. 6.7.4 - 1 : Přehled vybraných aficidů.


Použití granulovaných insekticidů je nákladné a ekologicky problémové pro vysoké dávky zapravované do půdy (6 – 8x vyšší oproti moření osiva). Použití je zdůvodnitelné při silném výskytu mšic a půdních škůdců (drátovci, případně maločlenec), v poslední době se neuplatňují, neboť je využíváno intenzivní moření.


Tab. 6.7.4 - 2 :

Přehled granulovaných insekticidů proti škůdcům v cukrovce speciálními aplikátory.


Tab. 6.7.4 - 2 : Přehled granulovaných insekticidů proti škůdcům v ...


Tab. 6.7.4 - 3 :

Přehled insekticidů proti škůdcům v cukrovce.


Tab. 6.7.4 - 3 : Přehled insekticidů proti škůdcům v cukrovce.


Img. 6.7.4 - 2 : Cysty háďátka řepného na kořenech cukrovky.
Háďátko řepné
se vyskytuje ve většině řepařských oblastí a půd. Chemická ochrana granulovanými insekticidy či nematocidy (Furadan, Vydate) v dávkách 20kg na hektar by byla příliš nákladná a ekologicky neúnosná. Skutečná ochrana spočívá především v osevním postupu – řazení cukrovky po 4 – 6 letech, řazení háďátku nepřátelských rostlin (jeteloviny, kukuřice, čekanka, bob), omezení háďátku přátelských brukvovitých druhů a hubení merlíkovitých plevelů. Výhodné je zařazení speciálních odrůd brukvovitých rostlin rezistentních háďátku (ředkve a hořčice odrůd Remonta Nemex, Pegletta, Martigena, Ikarus, Adagio aj.) jako strniskových meziplodin.




Tab. 6.7.4 - 4 :

Přehled některých škůdců cukrovky.


Tab. 6.7.4 - 4 : Přehled některých škůdců cukrovky.



<< 6.7.3 Ochrana proti plevelné řepě Top 6.7.5 Ochrana proti nejdůležitějším chorobám cukrovky >>