<< 18.7.2 Omezená mechanická kultivace 18.7.4 Ochrana proti nejdůležitějším chorobám brambor >>

18.7.3 Regulace plevelů

Brambory tradičně plnily odplevelující funkci zejména v osevních postupech bramborářských oblastí a i dnes úspěšnost odplevelujících zásahů v této plodině podstatně ovlivňuje celkový stupeň zaplevelení pozemků. V porostech brambor je rozšířena řada plevelů, které se vyznačují výraznou konkurenční schopností a snižují výnosy. Značné škody nejen snížením výnosu, ale i zvýšením sklizňových ztrát a snížením výkonnosti mechanizované sklizně (nedostatečné rozdružování, ucpávání, zvýšená vlhkost při sklizni apod.), způsobuje tzv. druhotné zaplevelení, kdy se některé plevelné druhy po rozklesnutí natě vyvíjejí v mohutné rostliny s vysokou semennou potencí (zejména merlíky a konopice) a i méně vzrůstné druhy (např. ptačinec žabinec) se mnohdy stávají úporným plevelem ztěžujícím sklizeň. V současně době způsobují největší problémy merlík bílý, svízel přítula, pýr plazivý a v teplých oblastech i prosovité trávy. Často významně škodí i heřmánkovité plevele, pcháč oset, mléče, pohanka svlačcovitá, rdesna, konopice polní, ptačinec žabinec a další druhy. V posledních letech se nebezpečně rozšířila i plevelná řepka .

V rámci integrované ochrany brambor proti plevelům má významnou roli vysoká úroveň základní agrotechniky (podmítka, orba, ale i jarní smykování, vláčení a kypření a kvalitní kultivační zásahy podle zvolené technologie). Tyto mechanické zásahy však mnohdy nestačí ke spolehlivé regulaci plevelů a jsou doplňovány herbicidy. Použitý herbicid musí být dostatečně selektivní vůči bramborám a při jeho volbě je nutné zohledňovat druhové zastoupení plevelů na pozemku. Nejčastěji se používají preemergentní herbicidy těsně před vzejitím brambor, vytvářející na povrchu půdy herbicidní film, který reguluje výskyt vzcházejících plevelů. Jejich účinnost značně ovlivňují podmínky při aplikaci. Pro účinnost herbicidů přes kořeny je nutná dostatečná vlhkost půdy. Proto je zbytečné aplikovat herbicid, jestliže po výsadbě spadlo méně než 20mm srážek nebo je předpoklad dlouhodobého sucha. V takovém případě je účelné počkat a použít přípravky postemergentní s kontaktní účinností. Na druhé straně herbicidní účinnost snižuje i nadměrné množství srážek, kdy je účinná látka splavena na dno brázdy. Účinnost herbicidů ovlivňuje také půdní druh. Na lehkých půdách bývají rostliny brambor často poškozeny herbicidy , zatímco na humózních půdách je účinnost herbicidů omezena vázáním účinné látky.

Při zamýšleném použití postemergentních herbicidů je dostatečný časový prostor pro rozhodnutí, zda pokračovat v plné mechanické kultivaci nebo s ohledem na průběh počasí přistoupit k aplikaci herbicidu. Přípravek lze zvolit podle skutečného zaplevelení. Z preemergentních přípravků proti většině dvouděložných plevelů se u brambor nejvíce používají Topogard 50 WP , Patoran FL, Sencor 70 WP (70 WG), Afalon 45 SC nebo kombinace těchto přípravků s Commandem 4 EC, který rozšiřuje spektrum herbicidní účinnosti na plevele, především na svízele přítulu. Postemergentně jsou proti dvouděložným plevelům používány zejména přípravky Sencor 70 WP (70 WG) s výjimkou citlivých odrůd, které při postemergentní aplikaci mohou být přípravkem poškozeny, nebo Basagran Super. K regulaci pýru plazivého při silném zaplevelení brambor (lépe je využít preventivní opatření při podzimní a jarní přípravě půdy) je vhodné postemergentně použít Titus 25 DF + smáčedlo Trend nebo selektivní postemergentní graminicidy (Galant super, Targa super, Fusilade super a další). Všechny tyto přípravky hubí i prosovité trávy, oves hluchý a další jednoleté trávy.

Novým a potenciálně velmi vážným problémem v rostlinné výrobě je výskyt rezistentních biotypů některých plevelných druhů vůči herbicidům (některým účinným látkám). V bramborách jsou z plevelných druhů, u nichž byla v ČR rezistence zjištěna, významné merlíky, u nichž byl zaznamenán výskyt rezistentních biotypů vůči triazinovým herbicidům (např. Topogard). V rámci prevence proti rozšíření rezistentních plevelů je vhodné (a při potvrzení jejich výskytu nutné) nepoužívat stejné herbicidy po sobě, používat kombinace herbicidů a nepodceňovat význam mechanických regulačních zásahů.



<< 18.7.2 Omezená mechanická kultivace Top 18.7.4 Ochrana proti nejdůležitějším chorobám brambor >>