<< 19.2 Požadavky na jakost 20 Další hlíznaté okopaniny >>

19.3 Odbyt a zpeněžení

Odbyt brambor je ovlivňován především situací na vnitřním trhu, neboť vývoz brambor zejména do zemí EU je zatím zanedbatelný, a též dovozy jsou relativně nízké. Pro náš trh s bramborami je charakteristické značné kolísání jejich produkce a nabídky na trhu, s čímž souvisejí výrazné cenové výkyvy.


Tab. 19.3 - 1 :

Vývoj průměrných farmářských cen konzumních brambor v posledních deseti letech.


Tab. 19.3 - 1 : Vývoj průměrných farmářských cen konzumních brambo...


Stabilita na trhu brambor by měla vycházet ze vztahu pěstitel - odběratel, vzájemně výhodných smluvních vztahů. Jistotě na trhu by pomohlo, kdyby si každý obchodník smluvně zajistil potřebné množství brambor nejpozději do výsadby (pěstitel by mohl snáze přizpůsobit plochu brambor) tak, jak to již velmi dobře funguje u zpracovatelů brambor na zušlechtěné výrobky a na škrob.

Část produkce je dodávána na trh bezprostředně po sklizni, většina brambor zůstává uskladněna u pěstitelů a je dodávána postupně. Cenově nejvýhodnější způsob realizace představují pro pěstitele přímé dodávky obchodníkům (bez prodeje zprostředkovatelským organizacím). Lépe se prosadí na trhu pěstitelé schopní upravit brambory podle požadavků trhu (dodávky v drobném spotřebitelském balení, kartáčované, případně i prané nebo vakuově balené).

U raných konzumních brambor má cena časový průběh, nejvyšší je v časných sklizňových termínech a postupně se zpravidla snižuje. U pozdních konzumních
Img. 19.3 - 1 : Jaké se v Kansasu rozvážely brambory.
brambor
se v ceně promítá vedle poměru nabídky k poptávce hlavně jejich vnější jakost. S rozvíjejícím se prodejem podle odrůd a varných typů a s rostoucími nároky zákazníka se bude stále více prosazovat do ceny i vnitřní jakost. Průmyslové brambory se obvykle dodávají z pole přímo do škrobárny a jejich cenu výrazně ovlivňuje škrobnatost.

Rentabilita pěstování brambor velmi závisí na užitkovém směru; nejvyšší míry rentability bývá tradičně dosahováno u raných konzumních brambor, příznivá bývá i u sadbových brambor. U pozdních konzumních brambor se projevují větší výkyvy; v některých letech se řadí k nejrentabilnějším komoditám, zatímco v letech s nadprodukcí jsou pro část pěstitelů ztrátové. U průmyslových brambor byla situace nejméně příznivá, ale v posledních letech se jejich pěstování díky státní podpoře škrobárenského průmyslu (finanční podpora zpracování brambor na škrob a subvencování vývozu, stanovení minimální ceny průmyslových brambor pro pěstitele) stává velmi konsolidovaným odvětvím.

Po vstupu ČR do EU skončí ochrana našeho trhu a pěstitelé budou vystaveni velmi tvrdé konkurenci, neboť naše farmářské ceny brambor jsou dnes zpravidla vyšší než v zemích západní Evropy.

 

 



<< 19.2 Požadavky na jakost Top 20 Další hlíznaté okopaniny >>