<< 6.6 Založení porostu 6.7.2 Ochrana proti plevelům >>

6.7 Ošetřování za vegetace

6.7.1 Mechanické

Kultivační práce se provádějí v první polovině vegetačního období, v době od zasetí do zakrytí prostorů řádku i meziřádku chrástem. Mechanické ošetřování musí navazovat na ostatní agrotechnické zásahy. U porostu cukrovky založeného výsevem “na konečnou vzdálenost”
Img. 6.7.1 - 1 : Stresovaná rostlina cukrovky – nedostatek vzd...
kombinujeme mechanickou kultivaci, chemické ošetření proti plevelům, škůdcům, chorobám, ošetření regulátory růstu a hnojení na list. Zavedení selektivních herbicidů umožnilo nahradit tradičně uplatňovanou okopávku v okolí rostlin. Výsevky pod 1,2 výsevní jednotky na hektar prakticky vylučují mechanické ošetřování porostu před a při vzcházení. V současné době se neobejdeme bez ruční práce při ničení plevelných řep a při silném druhotném (pozdním) zaplevelení porostů (při špatně zvládnuté ochraně proti plevelům).

V období vzcházení porostu cukrovky sledujeme výskyt škůdců a chorob (zejména dřepčíků, maločlence čárkovitého a spály řepné), a v případě nezbytnosti volíme vhodné mechanické ošetření porostu, kterým ničíme tvořící se půdní škraloup. Mechanické ošetření půdy před vzejitím představuje rušení půdního škraloupu, pokud se vyskytne. Používáme lehké rýhované válce (dříve používané Zehetmayerovy válečkymají malý výkon). V poslední době, při výsevech na konečnou vzdálenost se po zasetí porost cukrovky mechanicky neošetřuje. Je-li to nezbytně nutné, škraloup rozrušíme po vzejití plečkováním. Tvorbě půdního škraloupu se snažíme předcházet výběrem vhodného pozemku a předseťovou přípravou půdy.

Po vzejití se cukrovka mechanicky ošetřuje především v meziřádcích. Ošetřování v řádcích se neprovádí (dříve ruční okopávka). Meziřádková kultivace plečkou s  rotačními nebo pasivními
Img. 6.7.1 - 2 : Plečkovaný porost cukrové řepy.
pracovními orgány do hloubky 5 – 6cm hubí plevele, prokypřuje a provzdušňuje půdu, snižuje ztráty půdní vláhy výparem a umožňuje lepší zasakování srážkové vody. V minulosti se plečkovalo opakovaně 2 – 4krát. Nejprve mělčeji, později, při posledním přiorávání, hlouběji s ponecháním širších ochranných pásů . Hlavním důvodem omezujícím plečkování je snížení účinnosti používaných postemergentních herbicidů.

V současné době se plečkování v technologii pěstování technické cukrovky velmi často vynechává nebo se výrazně
Img. 6.7.1 - 3 : Záběr na plečkovaný a neošetřený porost.
omezuje. Porost řepy plečkujeme, když to stav porostu nebo půdy vyžaduje (zaplevelený meziřádek, vytvořený půdní škraloup atd.). Na řadě ploch se plečkují pouze okraje pozemků nebo jen vybrané části honu. Plečkování s ponecháním ochranných pásů podél rostlin je nutné tam, kde se na slévavé půdě vytvořil škraloup, znemožňující výměnu půdního vzduchu. Tato situace je nejčastější u porostu poškozených silnými  dešti s následným rychlým vyschnutím půdy. Plečkování je vhodné kombinovat s páskovým postřikem proti plevelům.

Pozdější plečkování, které ničí plevele v meziřádku a současně kypří povrch půdy, je problematické při plošném ošetření herbicidy. V kombinacích postemergentních herbicidů se používají látky kontaktní (na vzešlé plevele) i látky hubící klíčící plevele,
Img. 6.7.1 - 4 : Nové generace pleček jsou naváděny na plečkované r...
které vytváří na  povrchu půdy účinný film. Ten je plečkováním porušen a navíc jsou kultivací vynášena k povrchu půdy další semena plevelů, kde snadno klíčí. Při použití systémových graminicidů je plečkování na další 3 týdny vyloučeno.

Plečkování zůstává důležitým zásahem tam, kde to vyžaduje struktura půdy s ohledem na předchozím ošetření herbicidy. Na půdách těžkých,
Img. 6.7.1 - 5 : Plečka s radličkami a ochrannými kotouči.
s nízkým obsahem humusu a slévavých, kultivační zásahy vyloučit nelze. Nové generace pleček pracují při vyšší pojezdové rychlosti (5 – 8km.hod-1), jsou vybaveny vpředu vodícími kotouči s automatickým směrovým naváděním. Radličky mají vyšší účinnost na ničení plevelů a jsou doplněny většími ochrannými kotouči . Plečkování má své opodstatnění při tvorbě výnosu cukrovky a zvláště  cukernatosti (stále platí staré heslo “cukr se musí do řepy nakopat”, půdy nesmí trpět hypoxií), proto se i nadále bude využívat v technologii pěstování cukrovky a jeho větší uplatnění je především spojeno s moderními technologiemi pěstování cukrovky (např. cukrovka ošetřovaná totálními herbicidy).

Vhodným řešením je kombinace plečkování s páskovým postřikem herbicidy na řádek cukrovky. Je to technologické ošetření, které méně zatěžuje životní prostředí, je levnější, ale pro malý výkon pásového postřikovače a větší náročnost v organizaci práce je dnes minimálně využíváno.



<< 6.6 Založení porostu Top 6.7.2 Ochrana proti plevelům >>