<< 6.8.1 Sklizňová zralost cukrovky 6.8.3 Sklizňové ztráty >>

6.8.2 Způsoby sklizně cukrovky

Současná technologie sklizně v závislosti na typu strojů vychází z následujících trendů:


Při volbě konkrétní sklízecí techniky musíme počítat s jejím výkonem – využitím po celé sklizňové období s ohledem na vysoké pořizovací ceny. Pro optimální využití sklízeče bereme v úvahu:

  • budeme sklízet či zaorávat chrást
  • jakou plochu budeme sklízet, jaký výkon má mít sklízeč
  • jak dlouhé máme pole (u zásobníkových sklízečů), jaký traktor máme k dispozici pro tažený sklízeč
  • jak ovlivní způsob sklizně pracovní špičku v podniku


Img. 6.8.2 - 1 : Sklizeň bulev cukrovky sklízečem Ropa.
Img. 6.8.2 - 2 : Při dvoufázové sklizni jsou bulvy jedním sklízečem...
Cukrovku sklízíme mechanizovaně. Základní varianty sklizně cukrovky jsou jednofázová sklizeň , kdy je současně sklizen chrást i bulvy jedním strojem. Sklizené bulvy jsou nakládány buď do vedle jedoucího dopravního prostředku nebo do zásobníku sklízeče, který je vyprazdňován na souvrati.

Při dvoufázové sklizni pracují dva samostatné stroje. Jde buď o ořezávač chrástu a nakládací vyorávač bulev nebo o ořezávací  vyorávač bulev (bulvy ořeže, vyorá a uloží do řádku) a sběrací nakladač bulev . Třífázové se v současné době nevyužívají.

V současnosti se prosazuje drcení chrástu , jeho rozmetání na pozemek a zaorání jako zelené hnojení. Výhodné a perspektivní jsou především sklízeče se zásobníky , které mají flotační nebo široké pneumatiky a při nízkém měrném tlaku na půdu šetří půdní strukturu, odstraňují pojezdy dopravních prostředků po poli a šetří pohonné hmoty.

Sklizeň a sklízeče
Nejprve řepné pole rozměříme na jednotlivé záhony. Bulvy jsou ořezány , následně vyorány z půdy, čištěny a ukládány do dopravního prostředku nebo do zásobníku. Sklízíme 1 až 6 řádkovými sklízeči jednofázově ( ořezání a vyorání bulev , včetně jejich naložení ), dvoufázově (dva stroje – ořezání, vyorání a naložení dvěma pracovními operacemi) či třífázově (I. ořezání, II. vyorání a III. sbírání a nakládání bulev). Využíváme různých sklízečů firem Agrostroj Jičín, Kleine, Stoll, Tim , Juko, Moreau, Herriau, Holmer, Gilles, Barigelli, Ropa , Becker, Matrot atd .


Příklady sklizně a sklízečů.


Img. 6.8.2 - 3 : Dvouřádkový, tažený sklízeč se zásobníkem sklízený...
Ve většině podniků se dnes chrást nevyužívá ke krmení zvířat, ale zaorává se. Současné sklízeče většinou vycházejí z předpokladu, že sklízený chrást bude určen k likvidaci rozmetáním po poli s jeho následným zaoráním.

Sklizeň je u jednořádkových a dvouřádkových sklízečů založena výhradně na ukládání vyoraných a očištěných bulev do zásobníku, který je součástí sklízeče. V poslední době převládají šestiřádkové sklízeče se zásobníkem bulev.
Img. 6.8.2 - 4 : Sklízené bulvy mají být čisté, bez rostlinných pří...

U některých je využívána tzv. dvoufázová sklizeň posunutá, založená na řádkování vyoraných bulev v 1. fázi a jejich následným sběrem. Půda ulpělá na bulvách uložených na řádek za příznivého počasí zaschne a při sběru se bulvy lépe čistí.

Z hlediska technologie sklizně lze očekávat, že se i nadále bude prosazovat jednofázová technologie s  minimalizací přejezdů po poli . Bude proto převažovat zásobníkový systém.



<< 6.8.1 Sklizňová zralost cukrovky Top 6.8.3 Sklizňové ztráty >>