<< 6.3.4 Hnojení minerálními hnojivy 6.4 Zpracování půdy do založení porostu >>

6.3.5 Kapalná vícesložková hnojiva pro listovou výživu cukrovky


Img. 6.3.5 - 1 : Ukázka rostlin pěstovaných v půdě s různou zásobou...
Kapalná vícesložková hnojiva s mikroelementy zpravidla používáme při výrazném nedostatku konkrétního mikroelementu na stanovišti (podle zjevných příznaků, rozborů rostlin a půd). Vlastní hnojení mikroelementy lze rozdělit na aktuální hnojení, které se realizuje při zjevných příznacích nedostatků na rostlinách během vegetace, hlavní forma je postřik, který se většinou musí několikrát opakovat.

Preventivní hnojení mikroelementy realizujeme aniž se projeví příznaky nedostatku, hlavně na půdách, kde je potenciální nebezpečí výskytu
Img. 6.3.5 - 2 : Rostliny s příznaky nedostatku bóru.
nedostatku, a při pěstování náročných rostlin či podle rozboru půd, případně rozboru rostlin z minulých let. Toto opatření má zpravidla kladnou odezvu na zvýšení množství a kvality produkce.

Základní vyhnojení mikroelementy realizujeme na více let při výrazném nedostatku mikroprvku v půdě a zjevných projevech nedostatku u rostlin, k plodinám s vysokými nároky na daný mikroprvek.

Cukrovka vedle základních živin odebírá poměrně značné množství hořčíku a sodíku. Z mikroelementů má vysoké nároky na bór. Jeho nedostatek je často zvýrazněn silným vápněním. Nedostatek boru se odstraní vyhnojením pozemku 10 – 15kg boraxu na ha, případně dalšími hnojivy, např. soluborem atd. Kapalná listová hnojiva se v posledních letech stala součástí intenzivní technologie pěstování a cílené optimalizace tvorby výnosu cukrovky. Aplikaci listových hnojiv je vhodné kombinovat s fungicidy, insekticidy, herbicidy, regulátory růstu a dalšími kapalnými hnojivy.


Tab. 6.3.5 - 1 :

Kapalná hnojiva pro listovou výživu cukrovky.


Tab. 6.3.5 - 1 : Kapalná hnojiva pro listovou výživu cukrovky.



<< 6.3.4 Hnojení minerálními hnojivy Top 6.4 Zpracování půdy do založení porostu >>