<< 13.1.5 Posklizňová úprava 13.2.1 Dvouletý cyklus množení (tradiční způsob) >>

13.2 Semenářství čekanky

Čekanka je dvouletá cizosprašná plodina. V prvém roce
Img. 13.2 - 1 : Vzešlé rostlinky hustě vyseté semenačky čekanky ob...
vytváří bulvy, ve druhém roce tvoří generativní orgány, květy a semena. Osivo je množeno většinou na malých plochách, jednak pro jeho nízkou potřebu, jednak pro obtížnou sklizeň semenných porostů s vysokou potřebou ruční práce. Při množení těchto plodin dbáme především na důslednou ochranu sazeček a semenic proti chorobám a škůdcům, dále na odstraňování odrůdově odchylných typů a dodržování izolační vzdálenosti od kvetoucích rostlin a porostů stejného druhu nebo jejich kříženců (planá čekanka).

Požadavky pro uznání osiva semenných okopanin stanoví zákon o osivu a sadbě pěstovaných rostlin (Zákon č. 92/1996 Sb. ...) a příslušné vyhlášky o osivu semenných okopanin. Přesně specifikují požadavky pro uznání porostu. Z dále uváděných plodin zejména stanovuje maximální výskyt rostlin jiného příbuzného druhu a rostlin zřetelně odchylného typu. Přesně stanovují nejmenší izolační vzdálenost.

Vlastní množení osiva probíhá buď:

a/ ve dvouletém cyklu – výsevu a vypěstování sazeček, jejich
Img. 13.2 - 2 : Květenství čekanky ve druhém roce vegetace.
 sklizni a přezimování v krechtech nebo sazečkárnách a následném založení semenného porostu ve druhém roce vegetace.

b/ v jednoletém cyklu tzv. “letních výsevů”, kdy sazečka vysetá na přelomu července a srpna přezimuje na poli, kde proběhne její jarovizace a na jaře vyraší jako semenice.

Množitelské porosty mají stejné nároky na půdy, jako technická cukrovka či čekanka. V osevním postupu jsou řazeny mezi dvě obilniny s odstupem minimálně 6 let od porostu technické čekanky (případně množení). Jinak se zvyšuje nebezpečí zaplevelení semenářského porostu rostlinami z výdrolu ze starých výsevů. K přísně sledovaným organismům u čekanky patří padlí čekankové a výskyt plané čekanky nejen v porostu, ale i v okolí. Klíčivost osiva musí být vyšší než 75%.



<< 13.1.5 Posklizňová úprava Top 13.2.1 Dvouletý cyklus množení (tradiční způsob) >>