Vývoj koncentrace hlavních živin v rostlinách cukrovky během vegetace a vývoj jejich odběru je patrný z grafu. Zejména u dusíku a draslíku je příjem soustředěn v podstatě do června a července. Koncentrace živin v rostlině během vegetace klesá. Živiny jsou postupně “zřeďovány” narůstající biomasou. Za příznivých podmínek pro tvorbu biomasy je koncentrace živin v bulvách nižší než v chrástu. Odběry živin jsou uvedeny v tabulce.
Cukrovka přijímá dusík
většinou v nitrátové formě. Nitráty jsou velmi rychle transportovány do listů, kde je lokalizována větší část nitrátreduktázové aktivity. Cukrovka je velmi citlivá na přehnojení dusíkem, které vede k poklesu cukernatosti, v některých případech i k poklesu výnosu. Nedostatek dusíku
u cukrovky je provázen určitým zesvětlením listů, listy jsou malé, s tenkými řapíky, vnější listy rychle stárnou. Nadbytek dusíku charakterizuje temně zelená barva listů a velké zvlnění čepelí.
Fosfor přijímá cukrovka jako ortofosfát, v organismu se však uplatňuje především tzv. fosforečná skupina. Její přenos - biochemická fosforylace - je základem přenosu energie v rostlině. Fosfor je rostlinami přijímán rovnoměrně až do srpna a není zanedbatelný ani v září, neboť v tomto období má být uhrazena vzrůstající potřeba energie na tvorbu a transport sacharózy. V některých případech se proto ukázalo efektivní přihnojování fosforečnými hnojivy postřikem na list během srpna a září. Příznaky nedostatku fosforu
jsou na vzrostlých rostlinách vzácné. Typická je pro něj temně zelená barva listů při zjevném zpomalení růstu. Na starších listech se často objevuje načervenalé zbarvení. Řapíky jsou vztyčené. Objevuje se červenohnědá nekróza bez předchozího zežloutnutí, na čepelích je patrná hnědá síťovitá kresba. Na kořenech se často projevuje vousatost.
Draslík svou biochemickou funkcí ovlivňuje příznivě cukernatost sklizených bulev. Na druhé straně je však podstatnou součástí rozpustného popela cukrovky, a tím působí velmi negativně při cukrovarnickém zpracování. Větší nedostatek draslíku se projevuje podvinováním listů, modrozeleně se zbarvujících kolem cévních svazků, barva čepelí se mění na olivově zelenou až bronzovou, objevují se nekrotické skvrny ve tvaru trojúhelníků se základnou k okraji listů.
Tab. 6.3.2 - 1 :
Celkový odběr živin při výnosu 50t.ha-1.
 |
Nedostatek hořčíku
Nedostatek bóru
Celkový nedostatek živin