<< 15.1.1 Význam a využití brambor v ČR | 16 Brambory – biologie, růst a vývoj, požadavky na prostředí >> |
Úroveň našeho bramborářství se v posledních letech zvyšuje, ale stále zaostáváme ve výnosech a někdy i v kvalitě za vyspělými evropskými státy (např. SRN, Francie, Belgie, Holandsko dosahují stabilně výnosů 30 – 40t.ha-1 i více). Přesto jsou brambory řazeny k plodinám s předpoklady pro dosažení konkurenceschopnosti zemím EU. K významným předpokladům pro zvýšení výnosů (na úroveň kolem 30t.ha-1) patří soustředění rozhodující plochy brambor u specializovaných pěstitelů. To umožní odpovídající vybavení (investice do strojů, skladů) a intenzifikaci výroby (využívání kvalitní sadby, nejlepších odrůd, optimalizace hnojení a aplikace pesticidů proti plevelům, chorobám a škůdcům). Úroveň kvality brambor, která byla v ČR dlouhodobě neuspokojivá, se v posledních letech značně zlepšila. Souvisí to hlavně s novými pěstitelskými postupy (pěstování v odkameněných hrůbcích), s využitím moderní techniky pro sklizeň a posklizňovou úpravu šetrnější k hlízám, s využitím moderní tržní úpravy ( praní , kartáčování, drobné spotřebitelské balení
) i s uplatněním prováděcích předpisů k ”Zákonu o potravinách” (stanoví povinnost prodejce deklarovat zákazníkovi odrůdu, varný typ a uspokojit další kvalitativní požadavky). Pokud se naplní předpoklad konkurenceschopnosti českého bramborářství po vstupu do EU, měl by pro něj být v nejbližším období (podle prognózy VÚB v Havlíčkově Brodě) opodstatněný tento prostor:
* 7 – 8 tisíc ha raných konzumních brambor.
* 35 – 38 tisíc ha ostatních konzumních brambor.
* Kolem 7 tisíc ha průmyslových brambor.
* 5 – 6 tisíc ha množitelských porostů s tím, že pro produkci tzv. farmářské sadby bude nutná ještě plocha kolem čtyř tisíc hektarů. Postupně lze však očekávat nárůst výnosů a v jeho důsledku další snížení ploch.
Tab. 15.2 - 1 :
Výnosy brambor v EU a ČR. ![]() |
<< 15.1.1 Význam a využití brambor v ČR | Top | 16 Brambory – biologie, růst a vývoj, požadavky na prostředí >> |