<< 8.2.1 Dvouletý cyklus množení (tradiční způsob) 8.3 Úprava osiva >>

8.2.2 Technologie letních výsevů

Technologie letních výsevů

Přednosti technologie množení osiva formou “letních výsevů” (jednoletý cyklus) spočívají v tom, že na podzim se sazečky nevyorávají, nekrechtují, přezimují na pozemku, na jaře dříve a pravidelněji raší, vyrovnaně kvetou a zrají. V oblastech okolo Středozemního moře
Img. 8.2.2 - 1 : Vzešlé rostlinky řepy.
  s mírnou zimou není podstatné nebezpečí vyzimování a sazečky stačí přitom projít jarovizací. Sazečky při této technologii vyséváme buď vesměsi obou komponentů v poměru 3:1, nebo do
Img. 8.2.2 - 2 : Tvořící se klubíčka řepy.
oddělených řádků 6:2 po sklizni předplodiny – většinou obilniny na přelomu července a srpna. Přesný výsev na 4 - 6cm v řádku a následná ošetření pesticidy musí zaručit dobrý zdravotní stav porostu s minimem plevelů jako v předchozím případě. V sušších oblastech se využívá závlaha před výsevem pro lepší vzejití a následná závlaha po vytvoření 2 - 4 párů listů. Před nástupem zimy závlahy končí. Nejlépe přezimují sazečky o hmotnosti 15 - 30g, které do zimy vytvoří 8 - 10 párů listů a hypokotyl o průměru cca 25mm. Průměrný počet sazeček po přezimování je okolo 120 - 150tis. rostlin na hektar.

Před nástupem zimy je vhodné sazečky mírně přihrnout ornicí z meziřádků, aby se předešlo kolísání teplot v předjaří, kdy začínají rašit.

Na jaře rašící porost semenic plečkujeme, přihnojujeme dusíkem i fosforem. Vhodné jsou kombinace NP-solu s mikroelementy (B, Zn, Mn), případně biostimulátory. Sklizeň je stejná jako v předchozím způsobu. Porosty ve směsi (obou komponentů) jsou sklizeny hromadně.



<< 8.2.1 Dvouletý cyklus množení (tradiční způsob) Top 8.3 Úprava osiva >>