<< 14.1.3 Požadavky na prostředí 14.2 Krmná mrkev >>

14.1.4 Technologie pěstování

Krmná brukev není náročná na předplodinu, hnojíme-li k ní kompostem nebo velmi dobře uleženým hnojem. Vysoké výnosy dává po jetelovinách, vojtěškotravních a jetelotravních směskách, po ozimých směskách, po hnojených raných bramborách, vyhovuje jí pšenice, fazol, hrách.

Zpracování půdy vychází ze zvolené předplodiny a technologie založení porostu. Použitá orba z hlediska její hloubky je většinou mělčí až střední, nebo ji lze při využití moderních metod zpracování půdy i vynechat, zpravidla při pěstování tuřínu po ozimých směskách nebo po raných bramborách. Jarní příprava půdy pro setí je mělká, zpravidla kombinátory do hloubky kolem 2 - 3cm.

Krmná brukev při průměrném výnosu odčerpá z půdy 75kgN, 117kgK2O, 60kgP2O5 a 67kgCaO. Přímé hnojení hnojem není vhodné, zpravidla jej dáváme k předplodině. Za optimálních podmínek se doporučuje ke hnojení 75 - 100kg dusíku, z toho polovina při přihnojení. Dále 60 - 70kgP2O5 a 120kgK2O. Důležitá je dostatečná zásoba hořčíku v půdě. Brukev je náročná na vápník, který dáváme zpravidla k předplodině.

Porosty brukve lze zakládat přímým výsevem do hloubky 15 - 20mm s meziřádkovou vzdáleností 30 - 50cm (podle místních
Img. 14.1.4 - 1 : Porosty krmné brukve zpravidla zakládáme z předpěs...
 
Img. 14.1.4 - 2 : Detail výsevního ústrojí secího stroje.
podmínek a zvolených strojů) nebo výsadbou předpěstované sadby. Při přímém výsevu vyséváme 2 - 4kg osiva (některými secími stroji i méně). Na optimální hustotu (kolem 80tis. pravidelně rozmístěných rostlin) upravujeme jednocením nebo příčným vláčením. Po ozimých směskách, raných bramborách, zakládáme porosty zpravidla z předpěstované sadby. Doba potřebná na předpěstování sadby je 60 - 65 dnů. Vysazujeme 40 - 70 tisíc jedinců na hektar (do sponu 45 x 30cm). Za optimální počet považujeme 62tis. rostlin. Sazenice se vysazují na pole koncem května až v první polovině června, aby se maximálně využila vegetační doba.

Technologie pěstování a ošetřování za vegetace je velmi podobná předcházejícím krmným okopaninám. V sušších podmínkách výnosy podstatně zvýší opakovaná závlaha v dávce 30mm. Porosty přihnojujeme zpravidla 2 - 3 týdny po výsadbě.

Ochrana proti škodlivým činitelů krmné brukve je stejná jako u ostatních brukvovitých okopanin.

Bulvy krmné brukve zpravidla nedřevnatí ani nepukají. Sklizeň začíná ve druhé polovině září. Bulvy se dobře skladují ve sklepích i tunelových krechtech. V příznivých pěstitelských podmínkách lze počítat s výnosy 50 - 80tun.ha-1. Bulvy tvoří asi 75% podíl na celkové produkci, listy asi 25%. Bulvy snesou i mrazy až do -12oC a jejich kvalita se tím neovlivní ani při pozdějším uskladnění.

Krmnou brukví se krmí hospodářská zvířata, vhodná je však i pro kuchyňské zpracování. Její předností je trvanlivost a dobrá skladovatelnost.



<< 14.1.3 Požadavky na prostředí Top 14.2 Krmná mrkev >>