<< 6.4 Zpracování půdy do založení porostu 6.4.2 Jarní příprava půdy >>

6.4.1 Podzimní zpracování půdy

Cílem podzimního zpracování půdy je upravit, zlepšit fyzikální stav ornice, její biologické a chemické vlastnosti (vodní a vzdušný režim), pro vegetační období.

Kvalitní podzimní příprava má umožnit předseťovou přípravu co nejmělčeji s minimálním počtem zásahů pro dosažení vysoké polní vzcházivosti osiva. S tím
Img. 6.4.1 - 1 : Podmítka je vhodným agrotechnickým zásahem k šetře...
souvisí i vyrovnání povrchu půdy na podzim, které umožní mělkou a jednorázovou jarní přípravu pro setí (jarní “urovnání” ochuzuje půdu o vláhu a jeho důsledkem je nerovnoměrné vzcházení).

Při podzimní přípravě rovněž zapravujeme statková hnojiva a minerální (P, K) hnojiva do orničního profilu. Dalším cílem je umožnit vyklíčení semen výdrolu a
Img. 6.4.1 - 2 : Podmítku je vhodné pro lepší vzejití plevelů uvále...
  plevelů a jejich následné hubení včetně ničení (omezování) vytrvalých plevelů několikanásobným zpracováním půdy.

Současné alternativy podzimního a jarního zpracování půdy jsou patrny z obrázků. Starší a dosud běžný způsob zpracování půdy představují tři orby – podmítka, střední orba se zaorávkou hnoje a hluboká orba . Následně se doporučuje hrubé urovnávání povrchu. Výhodnější a novější systém je založen na využití pluhových podmítačů těžkými kypřiči nebo talířovým nářadím a v náhradě záhonových pluhů pluhy otočnými, doplněnými drobiči nebo půdními pěchy. V takovém systému podmítkou dobře urovnáme povrch pozemku a následně hlubokou orbou otočnými pluhy zapravíme statková hnojiva rovnoměrně do profilu ornice při zachování rovinného povrchu pole. Tato operace umožní
Img. 6.4.1 - 3 : K podmítce lze využít talířové podmítače.
omezit počet zásahů při jarní přípravě půdy. Otočné pluhy jsou oproti záhonovým dražší, ale úspora vstupů na pozemek převáží jejich vyšší odpisy.

Hloubka orby k cukrovce se pohybuje okolo 30cm. Pro kvalitu orby je rozhodující příznivá půdní vlhkost. Při orbě za mokra nedochází k drobení půdy, ale k jejímu utužení, a zvyšuje se i náročnost jarní přípravy. Z těchto důvodů je vhodná doba podzimní orby od září do poloviny října, neboť později vlhkost
Img. 6.4.1 - 4 : Orba otočným pluhem je základním zpracováním půdy,...
  půdy většinou stoupá. Minx uvádí pokles vzcházivosti o 12 – 15% a pokles výnosu o 5,5 – 8,5t/ha na pozemcích oraných po 15.11.

Snížení počtu pracovních operací v jarní předseťové přípravě a zvýšení polní vzcházivosti, pro zabezpečení vláhy v povrchové vrstvě půdy na jaře, zajišťuje hrubé urovnání povrchu brázd na podzim při nebo po poslední orbě. K urovnání hrubé brázdy lze také podle stavu půdy využít brány, hrudořezy nebo drobiče.

Img. 6.4.1 - 5 : Kypřič pro hloubkové kypření půdy.
Velkým problémem řepařských půd je utužení podorniční vrstvy. Zlepšení lze dosáhnout hloubkovým kypřením dlátovými kypřiči – podrýváky do 40 – 50cm nebo tzv. parapluhy. Dalším možným prvkem v podzimním zpracování půdy je na některých půdách kypření (podrývání či dlátování) do hloubky 40 – 45cm.

V současné době je nejběžnější zaorání slámy s hnojem či kejdou střední orbou ihned po sklizni předplodiny a s následnou říjnovou hlubokou orbou s hrubým urovnáním povrchu brázd.




Současné alternativy podzimního zpracování půdy (Chochola, 1995).

Form. 6.4.1 - 1 : Současné alternativy podzimního zpracování půdy (C...



<< 6.4 Zpracování půdy do založení porostu Top 6.4.2 Jarní příprava půdy >>