<< 6.7.1 Mechanické 6.7.3 Ochrana proti plevelné řepě >>

6.7.2 Ochrana proti plevelům


Img. 6.7.2 - 1 : Ošetřený porost cukrovky – většina plevelů by...
Osevní postupy s vysokým podílem obilnin, minimalizace zpracování půdy i způsoby sklizně ovlivňují vysoké zaplevelení našich půd. Důsledkem, při nízké konkurenční schopnosti cukrovky, jsou vysoké náklady na herbicidy. Ruční ošetření porostů (okopávka) nepřipadá v technologii “bez ruční práce” v úvahu.

V posledních deseti letech se v Evropě i ČR ustupuje od vysokých dávek preemergentních herbicidů typů Pyramin, Burex. Účinnost preemergentní aplikace je
Img. 6.7.2 - 2 : Ukázka porostu cukrovky neošetřeného herbicidy&nbs...
závislá na počasí, bez znalosti skutečného spektra plevelů je zásah drahý. V současnosti je proto přednostně využívána postemergentní dělená aplikace kontaktních herbicidů, většinou ve směsích s kořenovými herbicidy ve snížených dávkách nepoškozujících řepu. Herbicidy jsou přednostně aplikovány v době, kdy se plevele nacházejí ve fázi děložních lístků.

V běžné současné technologii jsou aplikovány postemergentní herbicidy většinou 3x – poprvé od fáze děložních lístků řepy do 1. páru pravých listů, podruhé cca za 7 – 10 dnů ve fázi 2. – 3. páru pravých listů, poslední aplikace před zapojením porostu. Konkrétní aplikace a druh přípravku závisí na spektru plevelů a růstové fázi řepy. Většina přípravků proti dvouděložným plevelům (Synbetan Duo, Synbetan D, Nortron, Betanal, Copact, Safari) jsou na bázi phenmediphamu, dismediphamu, ethofumesate, trifulsulfuronu.



Hlavní zásady aplikace herbicidů:

  • Termín ošetření se řídí růstovou fází plevelů, první postemergentní aplikaci herbicidů začínáme, když většina plevelů přerůstá z děložních lístků do pravých listů.

  • Maximální možná dávka herbicidů se řídí růstovou fází cukrovky a jejím fyziologickým stavem.
    Img. 6.7.2 - 3 : Ukázka porostu cukrovky koncem srpna, neošetřeného...

  • Dodržet výrobcem udávaný postup přípravy postřikové kapaliny (jíchy, suspenze, emulze).

  • Aplikace musí být za takových teplot vzduchu, kdy nedojde k poškození cukrovky (nejlépe po 17. hodině).

  • Druhá postemergentní aplikace herbicidů následuje za 7 – 15 dnů po prvním postřiku a třetí za 4 až 15 dnů.

  • Při aplikaci herbicidů porost neplečkovat 5 dnů před a 2 dny po postřiku. Při použití graminicidů proti pýru neplečkovat 21 dnů.

  • U poškozených či jinak citlivých rostlin je vhodné ověřit snášenlivost rostlin cukrové řepy k listovým herbicidům a jejich kombinacím .


Při hubení trávovitých plevelů platí zásada, že zásah musí být v období maximálního růstu trav. Účinné látky jsou odváděny z listů do kořenového systému, případně podzemních oddenků, které odumírají. Při aplikaci graminicidů proti pýru můžeme plečkovat až za 21 dní po ošetření. Jednorázové aplikace graminicidů proti pýru nelze využít k dávkování proti dvouděložným plevelům pro riziko fytotoxicity pro cukrovku.

Img. 6.7.2 - 4 : Bezplevelný porost cukrovky – dobrá vizitka p...
Dělená aplikace graminicidů je využitelná, pokud se podaří podzimní přípravou rozřezat oddenky pýru na krátké části. Po vyrašení na jaře ošetřujeme poloviční dávkou přípravku v růstové fázi tří listů pýru. Pokud je třeba ošetření opakovat, aplikujeme druhou polovinu dávky na znovu vyrašený pýr ve fázi tří listů. Výhody tohoto způsobu jsou v možnosti kombinovat poloviční dávky graminicidů s herbicidy proti dvouděložným plevelům. Při druhé aplikaci ošetřujeme většinou jen části ploch se znovu vyrašeným pýrem a současně zasáhneme i další trávy – jednoleté. Graminicidy aplikujeme v období maximální růstové aktivity trávovitých plevelů. Jednorázová aplikace graminicidů se provádí při výšce pýru 15 – 20cm, dělená v době, kdy má pýr 3 listy.


Tab. 6.7.2 - 1 :

Příklady herbicidů na hubení jednoděložných plevelů.


Tab. 6.7.2 - 1 : Příklady herbicidů na hubení jednoděložných plevel...



Tab. 6.7.2 - 2 :

Příklady kombinace přípravků firmy Aventis – Betanal Systém.


Tab. 6.7.2 - 2 : Příklady kombinace přípravků firmy Aventis – Betan...



Tab. 6.7.2 - 3 :

Příklady praktického využití herbicidů firmy OptimAgro.


Tab. 6.7.2 - 3 : Příklady praktického využití herbicidů firmy Optim...


Img. 6.7.2 - 5 : V posledních letech vedle plevelných rostlin se pl...


Fytotoxicita rostlin cukrovky

V současné době jsou pro cukrovku nebezpečná rezidua herbicidů ze skupiny močovin, aplikovaných k předplodině. Dochází ke žloutnutí listů, ke chlorózám a nekrózám rostlin, k retardaci růstového vrcholu (řepa obráží z laterálních pupenů), někdy k postupnému úhynu rostlin. V některých případech zduří bazální část rostliny, kořen je krátký a rostlina zastaví růst. Při poškození herbicidy na bázi fenoxykyselin (úlet postřikové jíchy z obilovin) ztloustne popř. zčervená hypokotyl, list se deformuje do tvaru nálevky.


Tab. 6.7.2 - 4 :

Příznaky fytotoxicity u rostlin cukrovky.


Tab. 6.7.2 - 4 : Příznaky fytotoxicity u rostlin cukrovky.



Tab. 6.7.2 - 5 :

Příklady kombinace herbicidů firmy Synthesia.


Tab. 6.7.2 - 5 : Příklady kombinace herbicidů firmy Synthesia.



Příklady uplatnění aplikace půdních herbicidů s reziduálním účinkem na bázi chloridazonu a quinmeracu.



<< 6.7.1 Mechanické Top 6.7.3 Ochrana proti plevelné řepě >>