<< 6.3.3 Hnojení organickými hnojivy 6.3.5 Kapalná vícesložková hnojiva pro listovou výživu cukrovky >>

6.3.4 Hnojení minerálními hnojivy


Img. 6.3.4 - 1 : Průmyslová hnojiva (P, K, Ca, Mg) se aplikují zpra...
Výše dávek živin k cukrovce vychází z analýzy půdy (metodou EUF, KVK či KÚP), z operativního stanovení jarní zásoby dusíku v půdě a z rozborů rostlin. Dávku dusíku na jaře lze stanovit paušálně dle tabulek (80 až 120kgN na 1ha), nebo podle zásoby nitrátového dusíku v půdě. Dávku fosforu, draslíku a
Img. 6.3.4 - 2 : Ke hnojení cukrovky využíváme různá hnojiva, P a K...
  hořčíku zpravidla stanovíme podle výsledků rozborů KÚP s ohledem na pH a zrnitostní složení půdy. Průměrná základní dávka fosforu (v P2O5) je asi 60kg na hektar a draslíku (v K2O) 100kg na hektar.

Pro moderní technologii pěstování cukrovky je zvlášť důležité i problematické hnojení dusíkem zejména před setím a za vegetace (přihnojení). Pro upřesnění jarní dávky dusíku je základním vodítkem zásoba nitrátového dusíku v půdě (pro předseťové hnojení) a anorganické rozbory rostlin v období pátého pravého listu (pro přihnojení). Dávku dusíku na jaře lze stanovit paušálně nebo podle rozborů půdy v předjaří.

Hnojení před setím je spojeno s možností poškození vzcházejících rostlin cukrovky amonným dusíkem a s hlubokými kolejemi komplikujícími předseťovou přípravu půdy. Proto je vhodné omezit dávky amonného a nitrátového dusíku před setím. Vhodné je využít leteckého hnojení a ranních přímrazků
Img. 6.3.4 - 3 : Většinu minerálních hnojiv je vhodné zapravit do p...
pro pozemní aplikaci. Využít ledky i k předseťovému hnojení, a při nižší prognózované dávce hnojit ledky až po zasetí, nebo těsně po vzejití. V případě potřeby, cukrovku přihnojovat v co nejranějším termínu výhradně ledkovými hnojivy . Dávky dusíku na list vyšší než 60kgN.ha-1 a přihnojení po 15.6. připustit jen ve zcela výjimečných případech. Potřebu
Img. 6.3.4 - 4 : Cukrovka je velmi citlivá na nedostatek bóru, kter...
 dohnojení dusíkem je možno prokázat anorganickými rozbory rostlin, doporučené dávky dusíku jsou patrny z tabulky. Vzorky nadzemní hmoty odebíráme na začátku tvorby 5. a 6. listu, tedy v 15. až 16. fázi růstu, to je asi v květnu.

Celkový přehled hlavních hnojařských zásahů je uveden v tabulce. V poslední době se více využívají i listová hnojiva (např. Campofort). Z dlouhodobě působících zásahů je nutno zdůraznit vápnění a význam některých mikroelementů, zejména bóru. U cukrovky byly prokázány ve významnějším měřítku deficience bóru a manganu. Přihnojení se provede nejlépe postřikem na list. U bóru postačují dávky 500 - 1000g.ha-1 čisté živiny, u manganu 2 – 5kg.ha-1 čisté živiny. Postřiky je možno během vegetace opakovat.



Tab. 6.3.4 - 1 :

Hodnocení obsahu přijatelného fosforu v orné půdě (metoda Mehlich III) a doporučené každoroční dávky fosforu (v P na ha).


Tab. 6.3.4 - 1 : Hodnocení obsahu přijatelného fosforu v orné ...



Tab. 6.3.4 - 2 :

Hodnocení obsahu přijatelného draslíku v orné půdě (metoda Mehlich III) a doporučené každoroční dávky draslíku (v K na ha).


Tab. 6.3.4 - 2 : Hodnocení obsahu přijatelného draslíku v orné...



Tab. 6.3.4 - 3 :

Hodnocení obsahu přijatelného hořčíku v orné půdě (metoda Mehlich III) a doporučené každoroční dávky hořčíku (v Mg na ha).


Tab. 6.3.4 - 3 : Hodnocení obsahu přijatelného hořčíku v orné ...



Tab. 6.3.4 - 4 :

Přehled hlavních hnojařských zásahů a jejich zajištění (upraveno dle ŘI Semčice).


Tab. 6.3.4 - 4 : Přehled hlavních hnojařských zásahů a jejich zajiš...



Tab. 6.3.4 - 5 :

Základní dávka dusíku v průmyslových hnojivech k cukrovce a normativy její korekce (upraveno podle ŘI Semčice).


Tab. 6.3.4 - 5 : Základní dávka dusíku v průmyslových hnojivech k c...



Img. 6.3.4 - 5 : Ukázka porostu cukrovky nehnojeného dusíkem –...
Img. 6.3.4 - 6 : Ukázka porostu cukrovky hnojeného dusíkem – 6...
Img. 6.3.4 - 7 : Ukázka porostu cukrovky hnojeného dusíkem – 1...









<< 6.3.3 Hnojení organickými hnojivy Top 6.3.5 Kapalná vícesložková hnojiva pro listovou výživu cukrovky >>