<< 18.5.4 Zjišťování kvality sadby 18.6 Založení porostu brambor >>

18.5.5 Odrůdy brambor

Nabídka odrůd brambor je velmi bohatá. V našem sortimentu najdeme v současné době 116 registrovaných odrůd (32 domácího a 84 odrůd zahraničního šlechtění). Odrůdy jsou registrovány na základě prováděných polních a laboratorních zkoušek ke zjištění odlišnosti, uniformity, stálosti a užitné hodnoty odrůd. Tyto zkoušky provádí Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ). Registrované odrůdy jsou zapsány ve “Státní odrůdové knize ČR”. Odrůdy brambor se dělí podle délky vegetační doby od výsadby do fyziologické zralosti na velmi rané (do 110 dní), rané (111 – 120 dní), polorané (121 až 130 dní), polopozdní (131 – 145 dní) a pozdní (nad 145 dní).

Nabídka dostatečného množství kvalitní sadby na trhu je v rukou množitelů (tj. těch, kteří pěstují porosty sadbových brambor), přihlašovatelů (vlastníků nebo zástupců jednotlivých odrůd) a obchodníků. Na trhu by měla být nabízena pouze tzv. certifikovaná sadba, která vyhovuje předpisům a je pro pěstitele zárukou odrůdové pravosti a bezproblémového zdravotního stavu.

Výběr odrůdy přizpůsobíme předpokládanému užití brambor po sklizni. Některé odrůdy se hodí jen k letnímu a podzimnímu konzumu (většina velmi raných odrůd), jiné i k zimnímu konzumu a další i pro dlouhodobé skladování do pozdního jara. Specifické požadavky na odrůdy mají zpracovatelé k výrobě lupínků, hranolků, sušených výrobků apod. (viz kapitola 19.2 ”Požadavky na jakost”). Pro pěstitele s větší výměrou brambor je výhodné pěstovat několik odrůd s různou raností, aby se rozložila sklizeň a snížilo riziko pro případ neúspěchu některé odrůdy.



<< 18.5.4 Zjišťování kvality sadby Top 18.6 Založení porostu brambor >>