<< 18.3.2 Hnojení organickými hnojivy | 18.4 Zpracování půdy do založení porostu >> |
Hnojení dusíkem Doporučené dávky N pro jednotlivé užitkové směry v závislosti na úrovni organického hnojení.
Patří k faktorům rozhodujícím o výši výnosu, jeho stabilitě a kvalitě. Bere v úvahu především N, který je k dispozici z organických hnojiv (druh, dávka, kvalita) a respektuje odlišnosti jednotlivých užitkových směrů pěstování a délku vegetační doby zvolené odrůdy. Jsou k dispozici diagnostické metody umožňující zvolit dávku N hnojiv s ohledem na stav anorganického dusíku (Nan) v půdě v období před výsadbou s následnou kontrolou výživného stavu porostu ve vegetaci pomocí anorganických rozborů rostlin (ARR). Doporučené dávky v průmyslových hnojivech uvádí následující tabulka. Tab. 18.3.3 - 1 :
Způsoby a termíny aplikace dusíku v průmyslových hnojivech
Přihnojení ve vegetaci vedle poměrně snadného, ale nepřesného způsobu, který je založen na posouzení stavu porostu pěstitelem, je možné pro kontrolu a korekci výživného stavu porostů brambor použít diagnostickou metodu anorganických rozborů rostlin, respektive čtvrtých listů v období začátku tvorby poupat.
Dusičnany v hlízách se u brambor hromadí ve větších množstvích tehdy, nestačí-li se rostlinou přijatý dusík využít na tvorbu aminokyselin s následující syntézou bílkovin. K hlavním příčinám nadměrného obsahu dusičnanů patří především nadměrná intenzita resp. jednostranné dusíkaté hnojení (podílí se i organická hnojiva, zejména kejda) a zkrácení vegetační doby zvolené odrůdy (pozdní výsadba, pozdní vzcházení, zničení natě např. plísní bramborovou apod. ). Existují rovněž odrůdové rozdíly související se schopností jednotlivých odrůd přijímat a využívat živiny. Tento problém je významnější především u partií konzumních brambor určených ke spotřebě ve slupce, případně po oloupání. Tepelnou úpravou se obsah dusičnanů v hlízách podstatně snižuje. V současné době platný limit pro rané konzumní brambory ve výši 500mgNO3.kg-1 hlíz a pro brambory konzumní ostatní 300mgNO3.kg-1 hlíz, by neměl být pro pěstitele problémem – v podstatě stačí dodržovat důsledně základní pěstitelská opatření.
V podstatě z hnojiv k dusíkatému hnojení brambor lze využít průmyslová jedno i vícesložková hnojiva, která jsou na trhu k dispozici. Rozhodující je zajistit kvalitní aplikaci s tím, že pro hnojení před a při výsadbě nepoužíváme hnojiva typu ledku vápenatého, tj. hnojiva, která se vyznačují “rychlým účinkem”.
Hnojení fosforem, draslíkem a hořčíkem
Jak již bylo uvedeno, důležitější než přímé hnojení brambor těmito živinami, je péče o vyrovnaný poměr živin v půdě a optimální půdní reakci. Z tohoto pohledu je nutné respektovat výsledky AZP a dávky volit tak, aby v půdě byla udržována zásoba na úrovni uvedené dříve. Zjednodušeně zásoba vyhovující až dobrá.
Aplikace fosforečných hnojiv
Rozhodujícím obdobím aplikace fosforečných hnojiv je podzim (při zapravení s organickými hnojivy je možné aplikovat i vyšší dávky), aplikace přichází v úvahu i před sázením (společně s N, případně K hnojivy, nebo jako součást vícesložkových hnojiv), při výsadbě (NP, případně NPK hnojiva) a ve specifických případech i na list.
Doporučená dávka P (k dávce hnoje kolem 35t.ha I) se při nízké zásobě P v půdě pohybuje kolem 120kg č.ž. P.ha-1, při vyhovující a dobré zásobě by bylo účelné použít dávku kolem 80kg č.ž. P.ha-1 (vhodné jsou vyšší dávky P při použití vyšších dávek organických hnojiv a u odrůd s delší vegetační dobou). Pro hnojení lze využít fosforečná a vícesložková hnojiva, která jsou na trhu. V případě použití hnojiv s “těžce rozpustnou formou” P jde o dlouhodobější opatření (zásobní hnojení) sledující zvýšení obsahu P v půdě. Na stanovištích s nízkou, resp. vyhovující zásobou P, je však nutné zároveň využít hnojiva s převážnou částí P ve vodě rozpustné formě.
Aplikace draselných hnojiv
Měla by být prováděna především v podzimním období, u síranových forem a jako součást vícesložkových hnojiv před výsadbou. Při zásobě K v půdě vyšší než 300mg.kg-1 půdy je vhodné draselné hnojení vypustit. Pro pozemky s nízkou zásobou této živiny a při aplikaci hnoje kolem 35t.ha-1 doporučujeme dávku kolem 160kg, při vyhovující zásobě kolem 120kg a pro pozemky s dobrou zásobou kolem 60kg č.ž. K.ha-1 (vhodné je snížení dávek K při použití vyšších dávek organických hnojiv)
Aplikace hořečnatých hnojiv
![]() |
Vápnění, síra a mikroelementy u brambor
Přímé vápnění není pro brambory vhodné (strupovitost). Vhodnější je vápnění po sklizni brambor, nebo v jiném období osevního sledu tak, aby na pozemcích určených pro pěstování brambor se pH pohybovalo v rozmezí 5,5 – 6,5. Brambory nepatří mezi rostliny se specifickými nároky na mikroelementy. Většina je v půdách ČR přítomna v dostatečném množství a není nebezpečí výrazného ovlivnění výnosu a kvality v důsledku jejich nedostatku. Účelné je využít informací ÚKZÚZ o situaci na jednotlivých stanovištích a při použití kapalných listových hnojiv volit ta hnojiva, která obsahují relativně “chybějící” mikroelementy. U brambor lze “příznivou” odezvu očekávat v případě manganu, mědi a molybdenu. Do této doby nemělo přímé hnojení sírou u brambor žádné opodstatnění. Tradičně používaný síran amonný a přísun S z ovzduší byl dostatečným zdrojem této živiny. I když klesá množství S z ovzduší, bude pravděpodobně i v dalších letech bilance S přirozeně vyrovnaná. Lze předpokládat, že se na našem trhu objeví další průmyslová hnojiva s obsahem S, která v sortimentu pro brambory doplní osvědčený síran amonný.
Sodík je řazen mezi prvky “užitečné”. Brambory odčerpají z půdy relativně velmi malé množství Na (0,14kgNa.t-1 hlíz) a není znám případ negativního vlivu nedostatku tohoto prvku na výnos, případně kvalitu hlíz.
<< 18.3.2 Hnojení organickými hnojivy | Top | 18.4 Zpracování půdy do založení porostu >> |