<< 16.1 Požadavky na jakostní ukazatele | 16.3 Metody hodnocení hlavních jakostních ukazatelů brambor >> |
Nákupní cena brambor je v 90-tých letech mimořádně variabilní, neboť velmi kolísají výnosy, mění se
pěstitelská plocha, v některých letech hrají významnou roli i dovozy. V důsledku toho se výrazně mění poměr nabídky k poptávce a s ním i cena. U brambor chybí jistota odbytu, neboť obchodníci nejsou ochotni uzavírat s pěstiteli jakékoli smluvní vztahy. Výjimkou jsou jen někteří zpracovatelé. U raných konzumních brambor má cena časový průběh, nejvyšší je v časných sklizňových termínech a postupně se zpravidla snižuje. U pozdních konzumních brambor se v ceně promítá vedle poměru nabídky k poptávce, hlavně jejich vnější jakost. S rozvíjejícím se prodejem podle odrůd a varných typů a s rostoucími nároky zákazníka se bude stále více prosazovat do ceny i vnitřní jakost. U průmyslových brambor cenu významně ovlivňuje škrobnatost.
Pro účel obchodování s konzumními bramborami dále platí od 1.7. 2000 RUCIP - Pravidla pro obchod s bramborami v Evropě, doporučená pravidla pro obchod i pro znalecké a rozhodčí řízení Evropským výborem (tvoří jej profesionální organizace Europatat a další dvě organizace zabývající se obchodem bramborami v Evropě). Tato pravidla neruší obchodní podmínky platné v jednotlivých státech, ani to není v jejich právní moci, jsou to minimální požadavky (některé země je mají přísnější).
Partie konzumních brambor, které nesplňují jakostní požadavky Zákona o potravinách a jeho prováděcích předpisů může ČZPI vyloučit z dodávky.
<< 16.1 Požadavky na jakostní ukazatele | Top | 16.3 Metody hodnocení hlavních jakostních ukazatelů brambor >> |