<< 1 Vzorkování rostlinného materiálu 1.2 Vzorkování brambor a cukrovky >>

1.1 Vzorkování zrnin

Vzorkování zrnin

Img. 1.1 - 1 : Jarní ječmen
U obilovin a volně ložených luštěnin platí ČSN ISO 950 „Vzorkování (jako zrno)“, která však neplatí pro vzorkování osiva. Pro olejnatá semena platí ČSN EN ISO 542 „Olejnatá semena - Odběr vzorků“.

Nejčastějším způsobem přepravy zrnin jsou nákladní automobily nebo železniční vagóny. Dílčí vzorky se odebírají z celého průřezu výšky vrstvy pomocí tyčového vzorkovače .


do 15 t    5 bodů

15 - 30 t 8 bodů

30 - 50 t 11 bodů


Pokud je volně ložené zrno uloženo v prostorech, které neumožňují vzorkování (sila, lodě), je nutné zabezpečit odběr vzorků z proudu zrna při naskladňování nebo při vyskladňování.

Odběr vzorků obilovin dopravovaných v pytlích se provádí trubkovým vzorkovačem z různých částí pytle (z vrchní, střední, spodní části) a z počtu pytlů podle velikosti dávky.



Tab. 1.1 - 1 :

Počet pytlů k odběru vzorků


Tab. 1.1 - 1 : Počet pytlů k odběru vzorků
Img. 1.1 - 2 : Partie osiva mořeného hrachu připravená ke vzorkov...




Tab. 1.1 - 2 :

Hmotnost vzorků z jedné dávky u hlavních plodin


Tab. 1.1 - 2 : Hmotnost vzorků z jedné dávky u hlavních plodin

 
























Laboratorní vzorky zrnin musí být zabalené v látkových nebo papírových sáčcích. Vzorky určené ke stanovení vlhkosti (těkavých látek ap.) musí být zabalené ve vzduchotěsných vzorkovnicích a uzavřené vzduchotěsnými uzávěry. Sáčky a ostatní obaly musí být zapečetěné, aby se zabránilo jejich uvolnění a porušení. Vzorky jsou opatřeny etiketami s údaji o vzorkovaném zboží: druh výrobku, množství, odkud a kam je přepravováno, identifikační číslo dávky, datum vzorkování, jméno vzorkovatele aj. O odběru vzorku je sepsán protokol.



<< 1 Vzorkování rostlinného materiálu Top 1.2 Vzorkování brambor a cukrovky >>