<< 3.1.1 Hodnocení předplodiny | 3.1.3 Hodnocení výživného stavu >> |
![]() |
Základním zpracováním půdy je podmítka a orba. Po základním zpracování následuje předseťové zpracování půdy, které má za cíl připravit seťové lůžko. Provádí se před setím plodiny. Často je k předseťové zpracování půdy prováděno minimalizačními technologiemi a spojeno do jedné operace přímo se setím. V průběhu vegetace se hodnotí provádění mechanických zásahů v porostu jako je plečkování a kypření.
Podmítka je mělké zpracování půdy do hloubky 80 - 120 (150) mm. Rozruením povrchu půdy, případně částečným zaklopením posklizrových zbytků se omezuje v}par ze spodnmch vrstev pydy, podporuje se rozklad organick}ch zbytky a zvyuje se vzchazivost semen plevely.
Hodnocenm:
- termmn - důležité je provést podmítku co nejdxíve po sklizni pxedplodiny.
- hloubka a jejm rovnoměrnost - v sušších podmínkách, na těžších půdách se podmítá na větší hloubku než na lehkých půdách a za vlhka. Kromě dodržení stejné hloubky má význam rovnoměrnost kypření nebo zaklopení posklizňových zbytků.
- ošetření podmítky spočívá v urovnání povrchu a v rozmělnění hrud, které je nutné provést současně s podmítkou nebo bezprostředně po ní. Tímto opatřením se zlepší funkce podmítky.
Orba
Orba umožňuje půdu obracet, drobit, mísit a kypřit. Při tom se do půdy zapravují organická i
![]() |
Ošetření oranice (po orbl k ozimům) se řídí stejnými podmínkami jako u podmmtky. Je zamlřeno především na zamezení tvorby přeschlých hrud, kteri by zhorily kvalitu pxípravy půdy pro setí.
Hodnocení:
- dodržení agrotechnické lhůty. U ozimů se jedná o odstup mezi orbou a setím ozimých plodin, aby došlo k přirozenému slehnutí půdy. Pro ozimy má být orba provedena aspoň 3 týdny před setím, po víceletých pícninách až 6 týdnů. Čím je odstup kratší, tím je orba mělčí. Pro jarní plodiny by mělo být naoráno asi do poloviny listopadu.
- hloubka - se stanovuje podle plodin a podmínek při orbě.
- mělká orba - pod 180 mm na půdách o malé mocnosti ornice, po pozdě sklizených předplodinách, při snaze omezit mineralizační pochody v půdě (ztráty dusíku)
- středně hluboká orba - 180 - 240 mm u obilnin a luskovin
- hluboká orba - 240 - 300 mm u okopanin, kukuřice a u dalších hlouběji kořenících plodin
- velmi hluboká orba - přes 300 mm na hlubokých půdách např. pro cukrovku
Hloubka orby se měří od úrovně nezoraného povrchu půdy svisle na dno brázdy. Rovnoměrnost hloubky vyjadřuje odchylky od průměrné hloubky (do 10%). Nedostatkem je vyorání spodiny na povrch půdy (slévavá struktura).
Stupeň drobení skýv - závisí na druhu a vlhkosti půdy, na typu a seřízení pluhu, na rychlosti pojezdu.
Hrudovitost - hroudy jsou kompaktní části půdy s průměrem větším než 50 mm. Hroudy vznikají při orbě za sucha nebo za vlhka po následném vyschnutí.
Zaklopení posklizňových zbytků, plevelů, organického hnojiva - měří se vrstva půdy překrývající zaoranou hmotu.
Hřebenitost ornice se zjišťuje v rozpětí mezi středy dvou sousedních záběrů pluhu. Koeficient hřebenitosti (b/a) se vypočte jako poměr délky profilové linie reliéfu ornice po orbě (b) a odpovídající přímé délky (a). Malá hřebenitost je vhodná pro seťovou orbu, kdy se snadněji a lépe připravuje půda pro setí.
Celkové hodnocení doplňuje podíl ploch vynechaných a nedooraných míst (%).
Úkolem této fáze agrotechniky je optimálně připravit podmínky pro kvalitní setí a následné vyrovnané klíčení a vzcházení rostlin, příp. zničit vzešlé plevele nebo zapravit agrochemikálie. Podle plodiny a podmínek se zvolí sled pracovních operací, při kterých je povrch půdy urovnán a prokypřen tak, aby v profilu ornice vynikla zřetelná hranice mezi ulehlou a nakypřenou vrstvou. Pokud je povrch hrudovitý, je nutné použít vhodnou techniku (hrudořezy, rýhované válce ap.), aby se hroudy rozmělnily. U velmi nakypřené půdy je vhodné povrch uválet.
Hodnocení:
- způsob provedení - předseťová příprava půdy má zajistit dobré urovnání povrchu půdy, prokypření a omezení hrudovitosti (do 5-ti hrud na m2).
- hloubka osivového lůžka - vrstva prokypřené půdy má odpovídat hloubce dané plodiny. Zřetelná hranice od ulehlé vrstvy půdy umožňuje dobré držení potřebné hloubky při setí.
![]() |
- půdní podmínky a průběh počasí
- vhodnost plodiny
- stav pozemku po sklizni předplodiny, včetně zaplevelenosti
- vhodná technika
- zabezpečení herbicidů
Mechanické zásahy během vegetace
Zahrnuje pracovní operace po zasetí (výsadbě), které mají zlepšit vodní, vzdušný a teplotní režim v půdě, hubit plevele, zapravit hnojiva nebo pesticidy, regulovat hustotu porostu.
Hodnotí se:
- termín provedení - dodržení agrotechnické lhůty
- účinnost zásahu
- stupeň poškození plodiny - procento zničených nebo silně poškozených rostlin
- hrudovitost po provedeném zásahu
<< 3.1.1 Hodnocení předplodiny | Top | 3.1.3 Hodnocení výživného stavu >> |