<< 11.8 Příklady léčivých rostlin 12.1 Význam ovoce ve výživě člověka >>

12 OVOCNICTVÍ


Img. 12 - 1 : Angrešt řadíme mezi drobné ovoce.
Img. 12 - 2 : Hodnocení růstových fází je velmi důležité při pěs...
Ovocnictví patří mezi aplikované biologické vědy. Na rozdíl od polních plodin se sklizně často dostavují až po několika letech. Další složitost spočívá v tom, že nejprve je třeba vypěstovat výsadbový materiál (stromky nebo keře) a teprve pak jej sázet na trvalé stanoviště. Ovocné rostliny mají také odlišné způsoby agrotechniky se specifickou přípravou půdy, pravidelným tvarováním a řezem koruny, zmlazováním atd. Reakce stromu na ošetření se obvykle neprojeví hned, ale až za delší dobu. Každé nevhodné opatření nebo chyba mají za následek snížení výnosu.

Cílem je sladit všechna agroopatření k vyšším, současně však pravidelným a jakostním sklizním.

Pěstování ovoce je součástí rostlinné výroby. Má velký význam zdravotní, národohospodářský i estetický. Ovocné rostliny pěstujeme hlavně pro jejich plody, které nazýváme ovocem.

Ovocnictví se při profesionálním přístupu, odborném vedení a důsledné péči významně podílí na rentabilitě podniku . Zabývá se složitou problematikou vytrvalých plodin nejrůznějších druhů (od bylin, polokeřů, keřů až po stromy).

 

Ovocnictví jako předmět má čtyři součásti:


 


Hlavním úkolem našeho ovocnářství je vypěstovat a realizovat na trhu kvalitní ovoce mírného pásma, aby byly uspokojeny potřeby zákazníků a zajištěna konkurenceschopnost a rentabilita odvětví. Předpokládá to důslednou rajonizaci podle ovocných druhů resp. odrůd do pokud možno nejvhodnějších lokalit s příznivými klimaticko-půdními podmínkami.

Produkce konzumního ovoce pochází u nás především z intenzivních ovocných sadů. Přesto se, na rozdíl od jiných zemí, nepodílí rozhodující měrou na spotřebě. Pro spotřebu ovoce v České republice je zatím typické samozásobení produkty z vlastních sadů a zahrad. Odhaduje se, že podíl samozásobení na spotřebě ovoce mírného pásma dosahuje téměř 60%, i když postupně klesá.

Spotřeba ovoce na jednoho obyvatele v ČR (okolo 75 kilogramů) se pohybuje pod evropským průměrem (v některých zemích přesahuje 100 kilogramů).

Img. 12 - 10 : Řada druhů ovoce se k nám dováží, například fíky.
V mezinárodním obchodu je důležité respektování mezinárodních norem. Z dohody o přidružení ČR k Evropské unii vyplývá mimo jiné i povinnost sbližování a postupná harmonizace právních předpisů, technických pravidel a norem týkajících se čerstvého ovoce s předpisy a normami EU. Každá norma EU musí být respektována na všech stupních obchodu.


<< 11.8 Příklady léčivých rostlin Top 12.1 Význam ovoce ve výživě člověka >>