<< 12.3 Rozmnožování ovocných rostlin 12.5 Sklizeň, skladování a odbyt ovoce >>

12.4 Zásady pěstování ovoce


Img. 12.4 - 1 : Intenzivní výsadba černého rybízu.
Současné intenzivní ovocnářství většiny ovocných druhů charakterizují nižší pěstitelské tvary a větší počet stromů vysazovaných na jednotku plochy. Zahušťování výsadeb obecně podmiňuje snižování pracovních nákladů na tunu vyprodukovaného ovoce. U stromů malých rozměrů jsou podstatně nižší náklady na řez a sklizeň. Rovněž potřeba pesticidů je o 30 – 40% nižší, přičemž celková kvalita ochrany je lepší. V malých korunách je zajištěn dostatečný přístup světla ke všem plodům, což má příznivý vliv na jejich velikost a celkovou kvalitu (především vybarvení).

Hektarové výnosy v mladých výsadbách jsou přímo úměrné počtu rostlin na 1 ha. Tato závislost však platí jen do té doby, než rostliny dorostou do rozměrů, kdy mezi nimi nastává vzájemná konkurence. Prvním indikátorem vzniku konkurenčních podmínek ve
Img. 12.4 - 2 : Líska je většinou pěstována extenzivně.
výsadbě je pokles specifické plodnosti (výnos ovoce na jednotku objemu koruny). Jakmile nastane kritické zahuštění výsadby, dojde nejdříve ke stagnaci růstu hektarového výnosu a později k jeho poklesu. Jelikož se intenzita růstu i při vysokých hustotách rostlin snižuje velmi málo, dochází s mírou překročení kritické hustoty k nežádoucímu jevu, kdy nastává pokles produkce plodů na úkor tvorby „dřeva“. Tomuto trendu předchází snižování kvality plody. Plody jsou mení, méně vybarvené a postupně se zvyuje podíl plodů špatně vyvinutých a nevyzralých.

Nova koncepce hust}ch výsadeb, které jsou investihně velmi náročné, počítá s jejich velmi rychl}m nástupem do plodnostm a krátkodobou ivotností (maximálně 10-12 let). Tyto v}sadby jsou zakladány z kvalitnmho výsadbového materiálu, který má již v případě jabloní zaloenu předčasnou korunku a diferencovany květní pupeny. Díky hnojivé závlaze (převážně kapkové) tyto výsadby již v roce
Img. 12.4 - 3 : Rašení jabloní je spojeno s ošetřením proti škodli...
výsadby přinášejí určitou sklizeň, která je ve druhém roce významná. Časné a vysoké výnosy těchto výsadeb (plná plodnost ve třetím až čtvrtém roce po výsadbě) umožňují brzkou návratnost vložených investic. U jabloní se jako standardní používá podnož M9 a u hrušní podnož kdouloně typu MC. Tam, kde se vysazuje více než 3000 stromků na 1ha, používají se ještě slaběji rostoucí podnože, jako je M27, P16, P22 a B469. Stromy na těchto podnožích mají ve srovnání s podnoží M9 vyšší specifickou plodnost a taki jejich plody jsou lipe vybarveny. Trend velmi hust}ch výsadeb se zahíná v posledních letech uplatrovat i u peckovin.

Limitujmcím faktorem dalího zahuťování ovocných výsadeb je problematika pracovnmch uliček doposud nezbytn}ch pro mechanizovani ošetřování stromů. Ve snaze omezit ploný podíl pracovních uliček se začal od konce 70. let v Holandsku uplatrovat systém záhonových výsadeb. Na záhony bylo v trojzhelníkovém nebo obdélníkovém sponu vysazovano 3 - 7 řad ve vzájemném odstupu kolem 1,5m a teprve mezi těmito záhony byla pracovní ulička pro průjezd traktoru. Tyto záhonové výsadby umožnily vyšší výnosy v důsledku většího počtu stromů na jednotku plochy a snížení pracovních nákladů na mechanizovanou ochranu a sklizeň ovoce. V současné době jsou však víceřádkové systémy na ústupu. Nevyhovují totiž současným požadavkům na integrovanou produkci ovoce z hlediska nutnosti omezeného používání herbicidů a nasazení tunelových postřikovačů.

Img. 12.4 - 4 : Jednořadová výsadba broskvoní.
Z uvedených důvodů se v moderních výsadbách jednoznačně prosazují jednořádkové typy výsadeb. U jabloní jsou to spony od 3,0 x 1,0m do 2,75 x 0,80m (tj. 3300 – 4500 stromků na 1ha). Velmi úzké pracovní uličky umožňují použití malých úzkorozchodných traktorů. Každý stromek má opěrný kůl nebo se používá jednoduchá drátěnka (ve výšce 2m) s bambusovými nebo dřevěnými tyčkami spuštěnými ke každému stromku. Vysazují se dobře rozvětvené dvouleté stromky nebo jednoleté stromky s předčasným obrostem. V řadách se uplatňují herbicidní pásy 1 – 1,5m široké a výsadba je vybavena hnojivou kapkovou závlahou.

Stromky se vyznačují velmi úzkou vrcholovou částí a tvarují jako štíhlá vřetena tak, že šířka koruny v plné plodnosti není větší než 1m a výška 2m. U hrušní se používají spony od 3,2 x 1,25 do 3,0 x 0,8m. Z podnoží je to nejčastěji kdouloň MC, která však u odrůd se špatnou afinitou vyžaduje mezištěpování. Opěry jsou stejné jako u jabloní, avšak hnojivá zálivka není bezpodmínečně nutná. Stromy se tvarují jako štíhlá vřetena s obdobnými parametry jako u jabloní. Nepříliš odlišný typ výsadeb se začíná prosazovat také u peckovin s tím, že jejich spony jsou poněkud volnější. Vzdálenost řad od sebe se nejčastěji pohybuje od 3 do 4m a vzdálenosti v řadách od 1 do 2m. Pro slivoně se používají podnože Pixy (pouze pro velkoplodé odrůdy) nebo St. Julien A. U třešní se uplatňují slabě až zakrsle rostoucí podnože typu Colt, P-HL-A, P-HL-B nebo P-HL-C. Použití opory ke každému stromu je nutné i z hlediska nových přístupů ke tvarování korun. Důležitou zásadou je vyvazování postranních větví do podvodorovné polohy v prvních dvou letech po výsadbě a fixace střední osy (terminálu) k opoře. U silněji rostoucích odrůd je nutná pravidelná obměna terminálu slaběji rostoucím konkurenčním výhonem. Nadměrný růst se potlačuje letním řezem.

Img. 12.4 - 5 : Plod hrušně.
Img. 12.4 - 6 : Intenzivní výsadba kdouloně.
Img. 12.4 - 7 : Počátek tvorby plodů hrušně.

Husté výsadby předpokládají špičkovou technologii. Nezbytnou podmínkou jsou vysoké investiční náklady, kvalitní výsadbový materiál a dobré technické zázemí, pokud jde o strojní vybavení. Mají však četné výhody, především vyšší produkční potenciál z jednotky plochy, umožňují vyšší produktivitu práce, velmi raný nástup do plné plodnosti, a plody mají často vyšší vnitřní kvalitu.



<< 12.3 Rozmnožování ovocných rostlin Top 12.5 Sklizeň, skladování a odbyt ovoce >>