<< 18.4.1 Podzimní zpracování půdy 18.4.3 Příprava půdy odkameněním >>

18.4.2 Jarní příprava půdy

Požadavky na přípravu půdy před sázením určují zájmy pěstitelské, pěstitelsko-technické a kritéria specifická pro danou půdu. Přesná práce sazečů předpokládá urovnanou ornici, jejíž drobtovitost je základním předpokladem pro snadnou prosévatelnost ornice hrůbků při sklizni. Pečlivá a kvalitní příprava půdy před sázením dává i předpoklad pro stejnoměrnou hloubku sázení, a tím i rovnoměrné a rychlé vzcházení hlíz.

Příprava půdy před sázením respektuje především druh půdy a místní klimatické podmínky. Druh půdy – od lehkých k těžkým – je charakteristický obtížnějším a nákladnějším zpracováním a přípravou, vzrůstajícím sklonem k hrudovitosti a snížením prosévatelnosti ornice.

Na lehčích a dobře záhřevných půdách může postačovat jediné kypřeni do hloubky 150 – 180mm. U půd, které nemají dostatečnou výhřevnost stanoviště, je
Img. 18.4.2 - 1 : Na půdách bez kamenů se často využívá k jarnímu ky...
třeba zpravidla počítat při použití klasického nářadí s pasivními pracovními tělesy, s postupným prokypřováním do hloubky 160 – 200mm, aby nedocházelo k tvorbě hrud.

Pro kvalitní přípravu před výsadbou lze využít nářadí s aktivními pracovními tělesy. Toto nářadí je zvláště výhodné na těžších půdách a pro minimální postupy přípravy půdy.

Především při přípravě půdy k výsadbě nářadím s pasivními pracovními tělesy platí, že ornice musí být proschlá až do hloubky přípravy půdy. V opačném případě dochází k vytváření hrud. Platí i zásada, že by neměla být připravena k sázení větší plocha než ta, která bude týž den osázena. Po silnějších srážkách osychá nakypřená ornice pomaleji, než nepřipravená.

V popředí zájmu jsou minimalizační postupy přípravy půdy k sázení, s využitím především nářadí s aktivními pracovními tělesy. Tyto postupy vedou k omezení počtu přejezdů na pozemku, ale i ke snížení potřeby práce.



<< 18.4.1 Podzimní zpracování půdy Top 18.4.3 Příprava půdy odkameněním >>