<< 9.1.6 Úprava a zkrmování krmné řepy 9.2.1 Dvouletý cyklus množení (tradiční způsob) >>

9.2 Semenářství řepy


Img. 9.2 - 1 : Rostlina krmné řepy ve druhém roce vegetace.
Současné geneticky jednoklíčkové odrůdy řepy (cukrovky i krmné řepy) jsou vyšlechtěny buď jako diploidní nebo triploidní hybridy na bázi cytoplasmatické pylové sterility. Obchodní osivo je pak F1 hybridem nejméně dvou komponentů (mateřské, pylově sterilní linie a opylovače).

 

 



Vlastní množení osiva probíhá buď:

a/ ve dvouletém cyklu – výsevu a vypěstování sazeček, jejich sklizni a přezimování v krechtech nebo sazečkárnách a následném založení semenného porostu ve druhém roce vegetace.

b/ v jednoletém cyklu tzv. “letních výsevů”, kdy sazečka vysetá na přelomu července a srpna přezimuje na poli, kde proběhne její jarovizace a na jaře vyraší jako semenice.

Množení osiva stávajících odrůd cukrovky se uskutečňuje
Img. 9.2 - 2 : Detail rostliny plevelné řepy - nafialovělé zabarv...
  vesměs v jižní Evropě (jižní Francie, Itálie), kde jsou pro opylení a vyzrání klubíček (monokarpických plodů) nejlepší podmínky. Těchto vhodných podmínek využívá řada semenářských firem i pro krmnou řepu. Některé odrůdy jsou množeny i v ČR. Množitelské porosty mají stejné nároky na půdy jako řepa v prvním roce vegetace či jako technická cukrovka. V osevním postupu jsou řazeny mezi dvě obilniny s odstupem minimálně 6 let od porostu řepy (případně množení). Jinak se zvyšuje nebezpečí zaplevelení semenářského porostu rostlinami z výdrolu ze starých výsevů. V jižních oblastech je nutno hubit planou řepu (B. maritima), která se tam běžně vyskytuje. Výskyt případných kříženců v osivu je přísně kontrolován.

 



<< 9.1.6 Úprava a zkrmování krmné řepy Top 9.2.1 Dvouletý cyklus množení (tradiční způsob) >>