Index of terms

<< Back to the list of terms
 
Mechanická kultivace brambor

Je založena na několikerém vláčení a proorávkách v době od výsadby do zapojení porostů, jejichž vliv na ničení plevelů i na výnos brambor charakterizuje tabulka. Je zřejmé, že rozhodující vliv na odplevelení mají kultivační zásahy v období od výsadby do vzejití trsů, které zničí 70 – 80% plevelů, a kromě toho provzdušněním a proteplením hrůbků i snížením vrstvy ornice nad hlízami (vláčením) urychlují vzcházení. Patří sem tyto zásahy:

1) Vláčení. 7 – 10 dnů po kvalitní výsadbě.

2) Proorávka naslepo a vláčení. Za 4 až 7 dní po prvém vláčení následuje proorávka naslepo a v agregaci s ní druhé vláčení nebo lze druhé vláčení.

3) Proorávka naslepo a vláčení. Optimální okamžik pro uvedené zásahy a jejich opakování nastane, když je po odhrnutí svrchní vrstvičky půdy možno spatřit na boku hrůbku „nitkující“ plevele.

4) Plečkování. Po vzejití při výšce rostlin 50 – 100mm prvně plečkujeme.

5) Proorávka. Po plečkování následuje při výšce trsů kolem 200mm proorávka hrobkovacími tělesy s mírným přihrnutím ornice k trsům.

6) Hrůbkování (nahrnování). Je posledním kultivačním zásahem. Provádí se v období, kdy porost plně kryje řádky v podélném směru, nejpozději do tvorby poupat.