<< 12.1 Význam ovoce ve výživě člověka 12.3 Rozmnožování ovocných rostlin >>

12.2 Hospodářské členění ovoce a ovocných plodin


Img. 12.2 - 1 : Kdouloň - plod.
Z hlediska využití plodů dělíme ovoce na stolní a průmyslové. Mezi oběma skupinami však není jednoznačné členění. Zvláštním druhem využití ovoce je jeho použití pro semenné účely. Z osiva se dopěstovávají generativní podnože, které slouží pro další rozmnožování ovocných rostlin.

Mezi ovocné plodiny zařazujeme víceleté rostlinné druhy, jejichž poživatelnou částí jsou plody nebo jejich části, popř. plodenství, které vznikly vývinem květních orgánů.

Ovocné druhy, které se pěstují v našich klimatických podmínkách, rozdělujeme z praktického hlediska na jádroviny, peckoviny, skořápkoviny, drobné ovoce a méně rozšířené ovocné druhy. 


Rozlišujeme tři základní druhy peckovin:

 

  • Skořápkoviny neboli ovoce skořápkaté (ořešák, líska, mandloň a kaštanovník) mají využitelnou částí výživná olejnatá semena. Jde o ovoce, jehož užitková část je kryta pevnou skořápkou. Plodem ořešáku je peckovice, plodem lísky oříšek různého tvaru, který sedí v zeleném obalu - punčošce. Plodem kaštanovníku jedlého jsou nažky.
  • Drobné ovoce (rybíz, angrešt, borůvka , brusinka , klikva a réva vinná jako pravé bobuloviny, dále maliník, ostružiník a malinoostružiník, jejichž plodenství je složeno z drobných peckoviček). Do této skupiny zařazujeme také jahodník a netradiční, méně rozšířené ovocné druhy (například bez černý, dřín, oskeruše, růže dužnolodá a rakytník). Rybíz členíme podle barvy plodů na červený, bílý a černý. Plodem angreštu je bobule, nejčastěji oválného tvaru, lysá nebo slabě ochmýřená, se sladkokyselou, aromatickou chutí. Jahodník se rozlišuje podle charakteru plodnosti a velikosti plodů na velkoplodý jednouplodící, remontatní a měsíční.

    Img. 12.2 - 2 : Líska - plody.
    Img. 12.2 - 3 : Květenství rybízu.
    Img. 12.2 - 4 : Plod kanadské borůvky.



  • << 12.1 Význam ovoce ve výživě člověka Top 12.3 Rozmnožování ovocných rostlin >>